Strona głównaAktualnościPolskaWidowisko muzyczne w 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Widowisko muzyczne w 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

1 września na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku historia spotka się ze współczesnością. Widowisko muzyczne 7 × Westerplatte, czyli opowieść o Westerplatte z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań wizualno-scenograficznych, odbędzie się ze wsparciem Energi z Grupy ORLEN.

Przedstawiona w siedmiu odsłonach opowieść o Westerplatte będzie prezentować nie tylko historię półwyspu, ale przede wszystkim postawę grupy ponad 200 żołnierzy bohatersko broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W szerszym ujęciu widowisko ukazywać będzie trudną historię i polskie doświadczenia podczas II Wojny Światowej.

Wydarzenie stanowić będzie połączenie muzyki z najnowocześniejszymi technologiami video-mappingu i działaniami live-act. Siłą widowiska będzie jego aspekt artystyczny oparty na nowoczesnej oprawie muzycznej utworów zaaranżowanych przez wybitnych kompozytorów. W wydarzeniu wezmą udział: Zuza Jabłońska, Michał Kowalonek, Kasia Dereń, Mateusz Ziółko, Iwona Sobotka, Krzysztof Cugowski, Marcin Januszkiewicz, Motion Trio Arkadio, Tomson i Baron.

Dzięki zastosowanym technikom scenicznym oraz technologiom przekazu telewizyjnego wzmocniony zostanie walor edukacyjny wydarzenia. W widowisku muzycznym 7 × Westerplatte przedstawiona zostanie opowieść o życiu, bohaterskiej postawie, heroicznej walce oraz śmierci polskich żołnierzy. Jednak scenariusz odniesie się także do najnowszej historii, wyników badań archeologicznych, szerokich planów budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz upamiętnienia polskiego czynu zbrojnego na Westerplatte.

Widowisko odbędzie się 1 września 2021 r. o godz. 20:15, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, profesora Piotra Glińskiego. Widowisko będzie transmitowane na żywo w TVP1.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

infoWire.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne