Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaWąchanie rozmarynu znacząco wpływa na poprawę pamięci

Wąchanie rozmarynu znacząco wpływa na poprawę pamięci

Czy wiedzieliście, że tak prozaiczna czynność jak wąchanie rozmarynu może poprawić pamięć nawet do 75%?Wąchanie rozmarynu wpływa na poprawę pamięci.

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) to niezwykłe zioło, którego tradycje wykorzystania, zarówno w kuchni jak i medycynie, sięgają tysięcy lat.

Magiczna roślina
Roślina ta rozpowszechniona na południu Europy, znana szczególnie miłośnikom włoskiej kuchni, rosnąca niemal w każdym przydomowym ogrodzie, już od czasów starożytnych kojarzona była ze wzmacnianiem pamięci i nazywana ziołem wspomnień. Roślina ta często była także ziołowym amuletem. Wkładana do poduszki miała chronić przed koszmarami sennymi i poprawiać pamięć. Ofelia w Hamlecie Szekspira wręczyła jednemu z bohaterów rozmaryn by o niej pamiętał. Przez długi czas roślina ta była ważnym symbolem podczas ślubów, rocznic bitew oraz pogrzebów. Żałobnicy wkładali gałązkę do kieszeni marynarki, spalali jak kadzidło i wrzucali do grobu na znak wspomnienia o zmarłym. Do dziś rozmaryn wchodzi w skład kadzidła używanego w kościele katolickim.

Tradycja używania rozmarynu w tym zakresie sięga nawet dalej w czasy średniowiecza, do świata arabskiego, który jak na tamte czasy był bardzo zaawansowany w nauce. Angielscy badacze tamtego okresu wspominają, że był on używany do „poprawy komfortu mózgu, wzmacniania wewnętrznych zmysłów i przywracania mowy, a przyjmowano go codziennie w postaci kwiatów z cukrem”.

Wierzenia poparte nauką
Dziś dawne wierzenia i przekazy potwierdzają badania naukowe i ich niezwykłe wyniki. Pierwsze poważne badania w tym zakresie z czasów współczesnych przeprowadzono w 2003 roku, badając rolę naturalnych olejków eterycznych na organizm człowieka. Stwierdzono, że wdychanie zarówno olejku rozmarynowego jak i aromatu świeżej rośliny ma znaczący wpływ na poprawę pamięci zarówno krótko jak i długoterminowej.

Naukowcy z Northumbria University w Newcastle zidentyfikowali w tej roślinie organiczny związek z grupy terpenów o nazwie 1,8 cyneol, który wraz z innymi złożonymi substancjami wpływa na poprawę pamięci. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki z grupy terpenów są tak małe, że z łatwością przekraczają barierę krew-mózg i bezpośrednio działają na receptory w mózgu, odpowiedzialne za procesy kojarzenia i pamięci. Późniejsze badania przeprowadzone przez Mossa i jego zespół badawczy potwierdziły, że w wyniku wdychania olejku lub świeżej postaci rozmarynu możemy poprawiać pamięć nawet do 75%.

Terpeny mają bardzo silny zapach, są głównym składnikiem olejków eterycznych i odpowiedają za szerokie spektrum zapachów, które możemy zidentyfikować w naturalnych aromatach. Podobne właściwości ma lawenda. Badania nad lotnymi substancjami tej rośliny dowiodły, że zwiększa ona trafność odpowiedzi w testach matematycznych.

Rozmaryn jest bardzo łatwy w hodowli, a gotowe sadzonki dostępne są w wielu sklepach spożywczych w Polsce. Można także urwać gałązkę tej rośliny i wsadzić do ziemi, najlepiej na wiosnę lub jesienią.

Teraz już wiecie jaki prezent kupić bliskim, by o was pamiętali.

Paweł Wiśniewski

blasting news

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne