Parafia Agia Marina w Ilioupoli ma już od kilkudziesięciu lat szczególne związki z Polakami. Znajduje się tam kopia ikony Matki Boskiej Ostrobramskiej, którą w 1997 roku ówczesny białostocki arcybiskup prawosławny, Sawa Hrycuniak podarował greckiej parafii św. Mariny w Atenach-Heliopolis. Zazwyczaj podobne dary spoczywają w gablocie z pamiątkami w kancelarii parafialnej, tym razem obraz został jednak tymczasowo umieszczony wewnątrz cerkwi, pomiędzy innymi ikonami, a parafianie niedługo później otoczyli go wielką czcią.
Kilka tygodni po pojawieniu się w kościele, ikona zniknęła – prawdopodobnie została skradziona przez kolekcjonerów relikwii, którzy w tym czasie działali na terenie Grecji, rabując cerkwie i kościoły ze świętych przedmiotów, a następnie sprzedając je na czarnym rynku dla prywatnych odbiorców – a wierni przez trzy miesiące modlili się o jej znalezienie. Modlitwy przyniosły skutek – ikona została niespodziewanie zwrócona do parafii św. Mariny, a wśród parafian rozgorzał kult Ostrobramskiej Ikony Matki Boskiej w Atenach. Wtedy też kościół w Heliopolis stał się duchowym przytułkiem dla wyznawców prawosławnych z Polski, którzy na przestrzeni lat pielgrzymowali do Grecji, by pomodlić się przed ikoną i doświadczyć gościnności proboszcza, ojca archimandryty Serafina Dimitriou.
Uroczystości ku czci Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej odbywają się w parafii tradycyjnie od wielu lat. W tym roku, 29 maja na ta okazje przybyła liczna delegacja z Polski, w tym posłowie z Polsko-Greckiej Grupy Parlamentarnej.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Hagia Marina oraz parafia św. Mariny w Ilioupoli. Wzięli w nich udział poseł Daniel Milewski, Wiceprzewodniczący Grupy, poseł Tomasz Szymański oraz jej członek, poseł Tomasz Kostuś. Ambasadę RP w Atenach reprezentował I radca, Tomasz Wiśniewski.
Uroczystości związane z kultem Matki Boskiej Ostrobramskiej odbywają się w parafii św. Mariny od ponad 20 lat. W tym roku zostały one zadedykowane Ukraińcom broniącym swojej ojczyzny i wolności przed rosyjskim okupantem, a także Polakom i Grekom, którzy udzielili im pomocy.
Ze względu na obostrzenia covidowe Uroczystości Ostrobramskie w Atenach musiały zostać przesunięte na okres wiosenno-letni, jako że w okresie pandemii Grecja była jednym z krajów, które wprowadziły najostrzejsze obostrzenia, w tym zamknięcie cerkwi. 2022 rok przyniósł także nowe wyzwania, przede wszystkim wojnę na Ukrainie, a parafia nawiązała szerokie kontakty z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, co pozwoliło szybko zareagować w obliczu trwożącej sytuacji humanitarnej.
Wspólna modlitwa w Atenach przy okazji polskich Uroczystości Ostrobramskich była ważnym przesłaniem dla chrześcijańskiego świata – prawosławni Polacy i Ukraińcy modlili się w Grecji przed świętą ikoną. Wskazano także na fakt, że prawosławie w Polsce i na Ukrainie pochodzi wprost z Konstantynopola, a nie z Rosji – choć na przestrzeni wieków kraje te były dominowane przez Moskwę, duchowa więź z Patriarchą Konstantynopola pozostaje nierozerwalna, nawet przez liczne perturbacje administracyjno-polityczne.
Po uroczystościach kościelnych Radosław Dobrowolski i burmistrz dzielnicy Ilioupoli, Jorgos Hatzidakis dokonali uroczystego otwarcia Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy Ilioupoli.
Uczestniczący w uroczystościach posłowie na Sejm RP odbyli w trakcie wizyty szereg spotkań politycznych, których głównymi tematami były bezpieczeństwo Europy i pomoc humanitarna. Wizyta polskich parlamentarzystów jest od 2018 roku stałym elementem Uroczystości Ostrobramskich w Atenach, co dodatkowo sprzyja rozbudowie współpracy polsko-greckiej nie tylko na płaszczyźnie kulturowej, ale też politycznej.
Marzena Mavridis