Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiUroczystości rocznicy zamordowania polskiego agenta 033B w Atenach

Uroczystości rocznicy zamordowania polskiego agenta 033B w Atenach

Dwudniowe uroczystości uczczenia tragicznej śmierci Jerzego Iwanow-Szajnowicza rozpoczęła w poniedziałek, 7 stycznia odprawiona w Kościele Chrystusa Króla Zbawiciela wieczorna msza święta w intencji zamordowanego Polaka.

Główna uroczystość odbyła się we wtorek, 8 stycznia 2013 na strzelnicy w ateńskiej dzielnicy Kesariani – miejscu stracenia Jerzego Iwanow-Szajnowicza, w dniu 4 stycznia 1943 r. W obchodach upamiętniających tego słynnego polskiego agenta brytyjskiego wywiadu wzięli udział przedstawiciele władz greckich i polskich m.in. wicemarszałek sejmu Wanda Nowicka, senatorowie, posłowie, kombatanci, oficerowie Wojska Polskiego, JE Ambasador M.Krych, Burmistrz Kesariani i harcerze z polskiej szkoły w Atenach oraz przybyli goście. Podczas uroczystości przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyn przeczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
” … Uroczystości w Atenach to nasz wspólny hołd, składany bohaterowi dwóch narodów: polskiego i greckiego. W 70. rocznicę śmierci Jerzego Iwanowa – Szajnowicza czcimy pamięć legendarnego asa wywiadu, żołnierza polskiej i greckiej, Waszej i naszej wolności.

iwanow 3To dzięki ludziom takim jak on możliwe było zwycięstwo w wojnie, której stawką były losy Europy i świata. Jerzy Iwanow-Szajnowicz poświęcił temu swoje nadzwyczajne talenty i umiejętności, a w końcu własne życie. Cenne informacje, jakie przekazywał aliantom, oraz przeprowadzane przez niego we współpracy z greckim ruchem oporu brawurowe akcje dywersyjne były dla niemieckich i włoskich okupantów dotkliwymi ciosami
… Pochylamy dzisiaj głowy przed zasługami, przed najwyższą ofiarą tego polskiego i greckiego patrioty. Jego postać pozostaje symbolem naszych wspólnych zmagań w obronie najwyższych ludzkich wartości….”- pisał w liście Bronisław Komorowski

Następnie w swoim przemówieniu Jan Ciechanowski, pełniący obowiązki Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślał, że Jerzy Iwanow – Szajnowicz, choć walczył w Grecji to zawsze kochał Polskę. Ciechanowski przypomniał, że na jego ateńskim grobie jego matka napisała, że zginął za Polskę. ” Żył jak bohater i umarł jak bohater. Niech Polska o nim pamięta” – zaapelował Ciechanowski.

iwanowNa zakończenie uroczystości w asyście Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddano salwę honorową i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary greckiego ruchu oporu i miejse, gdzie Niemcy rozstrzelali Iwanowa – Szajnowicza.

Po uroczystości w Kesariani polska delegacja udała się na cmentarz w dzielnicy Nikea, gdzie złożyła wieńce na grobie Jerzego Iwanow-Szajnowicza. Nad grobem bohatera mówiła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. „Idee, za które oddał życie Iwanow-Szajnowicz są bliskie zarówno narodowi greckiemu, jak i polskiemu; budzą nasz najwyższy podziw i szacunek. Uświadamiają nam także, jak wiele łączy naród grecki z narodem polskim, jak wiele wspólnego ma nasza historia” – powiedziała.

Obchody przygotowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z Polski we współpracy z Ambasadą RP w Atenach  oraz Urzędem Miejskim dzielnicy Kesariani.

 el Video z uroczystości w Kesariani
 pl  Video z uroczystości w Kesariani

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne