Strona głównaAktualnościPolskaUroczyste wystawy w Polsce na cześć Grecji

Uroczyste wystawy w Polsce na cześć Grecji

Wczoraj oczy całego świata zwróciły się w stronę Grecji. Przedstawiciele władz państwowych, politycy, literaci, artyści oraz wszyscy sympatycy greckiej historii i tradycji z podziwem patrzyli na piękną Elladę. W Grecji było niebiesko. Z balkonów i okien dumnie powiewała biało – niebieska flaga. Warto tutaj wspomnieć, że te dwa kolory stosujemy w niniejszej publikacji dla uproszczenia. Język grecki bogaty jest w takie określenia, których w Polsce nie znajdziemy. Tak samo jest z kolorami, tutaj mają niepowtarzalne nazwy. W języku greckim flaga ma zatem oficjalnie kolor κυανολευκή lub γαλανολευκή czyli jest cyjanobiała lub błękitnobiała.

Szczecin

Na całym świecie, w dniu wczorajszym, zostały zainaugurowane różnego rodzaju wydarzenia. W wielu krajach na świecie w dzisiejszym dniu oddaje się cześć i wyrazy szacunku oraz uznania dla Grecji i jej Bohaterów. W dwusetną rocznicę rewolucji 1821 w różnych krajach wiele budynków zabłysło w symbolicznych białych i niebieskich barwach. Dzień 25 marca jest wyjątkowym dniem dla Greków. To właśnie tego dnia Grecy składają sobie serdeczne i szczere życzenia mówiąc „Χρονια πολλά” – 200 lat temu, w marcu w roku 1821, rozpoczęły się krwawe walki o niepodległość. Grecy walczyli i kierowali się hasłem na ustach: „Wolność albo śmierć” [gr.: Ελευθερία ή θάνατος / Eleftheria i thanatos]. Walki pochłonęły tysiące ofiar i trwały siedem długich lat. Jednak wreszcie niepodległość Grecji została uznana na konferencji londyńskiej.

Szczecin

W Polsce została zainaugurowana w Gdyni specjalna wystawa poświęcona właśnie pamięci Grecji. Wystawa jest zorganizowana w formie wernisażu. Składa się ona z 25 grafik, które nie tylko obrazują historię i przebieg rewolucji ale także zbliżają odbiorców do Grecji starożytnej. Wystawa odbywa się nie tylko w Gdyni, bowiem jednocześnie zostanie zaprezentowana w czterech innych miastach: w Gdyni, w Warszawie, we Wrocławiu i w Szczecinie. W Gdyni można ją podziwiać przy Skwerze Kościuszki. Ekspozycja będzie dostępna do 4 kwietnia. Wydarzenie jest objęte patronatem Radia Plus. We Wrocławiu jest dostępna dla zainteresowanych na placu Solnym. W Szczecinie prezentowana jest na placu Solidarności. Natomiast w Warszawie została zlokalizowana przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego (o warszawskiej edycji pisaliśmy TUTAJ).

Wrocław / fot. Radio Rodzina

Autor wystawy Michał Hrisulidis pochodzi z rodziny polsko-greckiej. Od wielu już lat propaguje kulturę grecką w Polsce. Warto zaznaczyć, że Michał Hrisulidis jest autorem ponad 50 realizacji scenograficznych oraz filmów fabularnych, seriali i spektakli teatralnych. Autor wystawy poświęconej Grecji to absolwent oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Z powodzeniem prowadzi zajęcia ze scenografii filmowej w Katedrze Scenografi Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa. W 2011 otrzymał stopień doktora, a w 2015 doktora habilitowanego sztuk plastycznych. Natomiast w 2019 roku Michał Hrisulidis został nagrodzony Brązowy Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To także laureat dwóch nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: w 1994 za kształt plastyczny filmu Cudowne miejsce oraz w 2000 za scenografię do filmu Daleko od okna. Swoje malarstwo i rysunki prezentował na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz na ponad 50 wystawach indywidualnych. Odbyły się one między innymi: we Wrocławiu, Warszawie, w Łodzi, Krakowie, Toronto (Kanada), Berlinie, Dreźnie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach, Panagia Soumela (Grecja), Kopenhadze (Dania), Enkhuizen, Borne, Ulft (Holandia), Brukseli (Belgia).

Wystawę honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Gdyni – Wojciech Szczurek i Ambasador Republiki Grecji w Polsce Michail Efstratios Daratziki.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne