Strona głównaAktualnościInformacje polonijneUroczyste otwarcie IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

Uroczyste otwarcie IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

W piątek 24 sierpnia br. o godz. 11 na Zamku Królewskim w Warszawie – z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza – uroczyście zainaugurowano IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

„Wszyscy czujemy, że w interesie Polski jest, aby istniała łączność – emocjonalna i organizacyjna między Polską a Polakami, ludźmi polskiego pochodzenia rozsianymi po całym świecie. Jest to nam wzajemnie potrzebne” – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Zjazdu.

„Możecie być dumni z Polski, tak jak my z was” – zwrócił się do przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Zapewnił, że Senat nadal będzie wypełniał rolę patrona diaspory polskiej na świecie.

zjazd prezydent zjazd prezes zjazd marszalek

Jednym z punktów piątkowego programu IV Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą było uroczyste otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Gałązki pt. „…by czuć się Polakiem” przed Domem Polonii w Warszawie.

Grzegorz Gałązka urodził się 4 lipca 1959 roku w Przespolewie koło Kalisza. Ukończył Policealne Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. W 1984 roku wyjechał do Rzymu, gdzie mieszka i pracuje. Od 1985 roku, jako fotograf dokumentował pontyfikat Jana Pawła II i towarzyszył Ojcu Świętemu prawie we wszystkich jego podróżach duszpasterskich.

zjazd wystawa zjazd wystawa1

prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Zjazdu

Źródło: MSW i Stowarzyszenie Wspólnota Polska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne