Strona głównaAktualnościPolskaTomasz Stańko nie żyje

Tomasz Stańko nie żyje

O śmierci polskiego trębacza jazzowego poinformowała jego córka. Miał 76 lat. Zmarł nad ranem w szpitalu onkologicznym na warszawskim Ursynowie.

Kompozytor zmagał się z rakiem. Z tego powodu odwoływał swoje koncerty. W marcu tego roku zagrał ostatni raz.

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. W 1962 razem z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem, założył zespół Jazz Darings, uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Rok później trębacza do współpracy zaprosił pianista i kompozytor Krzysztof Komenda. Stańko przez cztery lata grał w jego kwintecie. W 1967 powstał Tomasz Stańko Kwartet, przekształcony po roku w Tomasz Stańko Quintet. Zespół nagrał trzy płyty: „Music for K”; „Jazz mesage from Poland”; „Purple Sun”.

Tomasz Stańko koncertował niemal na całym świecie, występował i nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim, Adamem Makowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Michałem Urbaniakiem. Jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową (2003). W 2004 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”, a w 2012 roku Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.

Krzysztof Mlyczyński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne