Taksówka czy komunikacja miejska? To pytanie często zadają sobie turyści i mieszkańcy większych miast. O tym, jak funkcjonują taksówki w Atenach przeczytacie poniżej.
Kierowca
Kierowcy taksówek w Atenach mogą być bardzo żywiołowi i charyzmatyczni i mili. Mogą też być opryskliwi i nietaktowni. To na jakiego kierowcę może trafić potencjalny pasażer zależy od kilku czynników. Na przykład natężenia ruchu czy humoru taksówkarza. Oczywiście nie wszyscy przekładają emocje nad kulturę pracy i znaczna część z nich zachowuje złoty środek. W ciągu ostatnich pięciu lat, znacząco podniesiono standard miejskich taksówek. Każdy pasażer powinien jednak znać przysługujące mu prawa.
Co musisz wiedzieć?
Taksówki są dostępne przez całą dobę. Ceny za przejazd nie są wygórowane. Przejazd można zarezerwować, dzwoniąc na radiową linię. Można złapać na mieście, lub na większych placach postojowych, które znajdują się w miejscach, w których jest najwięcej potencjalnych pasażerów.
Większość taksówkarzy mówi po angielsku. Może się jednak zdarzyć, że trafi się na kierowcę, który tego nie robi.
Opłaty
Początkowa stawka to 3,44 euro. Każdy przejechany kilometr to dodatkowe 0,74 euro. Od północy do piątej nad ranem opłata za kilometr podróży podwaja się.
Z lotniska
Standardowa opłata za przejazd z lotniska do centrum Aten to 55 euro, włączając w to transfer oraz przewóz bagażu. Istnieją również zniżki. Opłata ulgowa wynosi 38 euro.
Dodatkowe informacje
Zdarza się, że taksówkarz będzie chciał po drodze kogoś jeszcze zabrać. W takim przypadku masz prawo odmowy współdzielenia przejazdu.
Kierowcy są prawnie zobowiązani do wystawienia paragonu za przejazd. Jeśli masz wątpliwości czy nie zostałeś nadmiernie obciążony opłatą poproś o paragon, który powinien zawierać podstawowe informacje: numer identyfikacyjny taksówki lub numer rejestracji, koszt podróży oraz jej początkowy i końcowy punkt.
Skargi należy składać pod numerem telefonu 1019 ( w dni powszednie od 8.00 do 22.00 oraz w soboty 8.30 do 20.00)
Opr. Krzysztof Mlyczyński