Strona głównaAktualnościWydarzenia„Tajemnice” Eleusis wyjawione podczas wystawy na Porcie Lotniczym Ateny

„Tajemnice” Eleusis wyjawione podczas wystawy na Porcie Lotniczym Ateny

W porcie lotniczym w Atenach otwarta została wystawa poświęcona miastu Eleusis (Elefsina) i tajemnicom, które w sobie skrywa ten starożytny gród.

Powstała we współpracy z tegoroczną edycją Eleusis European Capital of Culture wystawa przedstawia miasto jako ponadczasową zagadkę, jedno wielkie muzeum od czasów starożytnej Hellady aż do dzisiaj.

Nazwa wystawy to “ΕΛΕVΣΙΣ arrival of a notable someone” (dosł. Eleusis przybycie kogoś znaczącego) i znajduje się pod kuratelą projektantki wystaw Erato Koutsoudaki. Ekspozycja próbuje pokonać symboliczną i fizyczną odległość między lotniskiem a Eleusis zachęcając odwiedzających, by odkryli nieodkrytą stronę tego małego, lecz wielkiego i wspaniałego zarazem miasta poprzez teksty wielkich myślicieli europejskich, takich jak Albert Camus, Virginia Woolf czy Gustave Flaubert.

Wystawa znajduje się w strefie „Sztuka i kultura” na poziomie przylotów (wyjście 1) na lotnisku.

Położone 21 kilometrów na zachód Eleusis jednym z pięciu “świętych miast starożytności” oraz miejscem urodzenia wybitnego tragika Ajschylosa, który jest też powszechnie uważany za prawdziwego twórcę tragedii greckiej. Dzięki dobrym warunkom naturalnym i strategicznym położeniu na Równinie Triańskiej miasto miało szansę wielokrotnie odegrać znaczącą rolę w wydarzeniach z historii swojej i Grecji ogólnie.

W XX wieku Eleusis stało się miastem przemysłowym i to jednym z największych w Grecji a przy tym stało się przy tym domem dla ludzi różnych narodowości i pochodzenia etnicznego. Bycie takim tyglem kulturowo-narodowym stało się ważną częścią tożsamości miasta.

Dziś Eleusis 2023, pod tytułem Tajemnice transformacji i jako Europejska Stolica Kultury, próbuje zaznaczyć nową erę dla Eleusis i jej przejście do innego modelu rozwoju, który koncentruje się na dynamice kulturowej miasta.

Wystawa „ΕΛΕVΣΙΣ arrival of a notable someone” kończy się 31 grudnia.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne