Święto OXI

Historia Grecji przepełniona jest wieloma wydarzeniami, które znane są na arenie Europy. Jednym z takich świąt jest oczywiście Święto OCHI. W związku z wydarzeniami roku 1940, które bezcześciły historię i tradycję wielu narodów wspomnieć należy o dniu szczególnie ważnym dla Greków. Obchodzone dzisiaj święto zostało uchwalone jako pamiątka wydarzeń II wojny światowej. Ówczesny premier Grecji Joannis Metaksas w dniu 28 października 1940 roku podjął znacząca dla narodu greckiego decyzję. Odrzucił bowiem ultimatum Mussoliniego, które dotyczyło przemarszu wojsk włoskich przez Grecję. Wypowiedziane przez J. Metaksasa stanowcze Οχι – nie . oznaczało jedno – przystąpienie Grecji do II wojny światowej.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że 27 października 2020 r. delegacja Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach uczestniczyła w obchodach greckiego święta narodowego OXI.

W uroczystości upamiętniającej poległych w walce o niepodległość Grecji w okresie II wojny światowej, zorganizowanej przez Urząd Miasta Papagou – Holargou, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół oraz organizacji społecznych dzielnicy. Pod opieką dyrektora szkoły Pani Beaty Panagiotopoulou polską społeczność uczniowską reprezentowali, w barwnych łowickich strojach, przedstawiciele szkolnego zespołu tanecznego wraz z opiekunem zespołu Panią Grażyną Adamidu. Uczniowie oddali hołd walczącym bohaterom składając wieniec pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce o wolność i niepodległość Grecji.

Należy podkreślić, że udział dzieci i młodzieży szkolnej w tym wydarzeniu nieodzownie wpłyną na kształtowanie tożsamości narodowej i świadomości historycznej uczniów ze Szkoły Polskiej.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne