Strona głównaAktualnościPolskaStudia online - czy tradycyjne studiowanie to już przeżytek?

Studia online – czy tradycyjne studiowanie to już przeżytek?

Nauka online to już nie tylko szkolenia i kursy. Rosnącą popularnością zaczynają się także cieszyć studia e-learningowe. Czym są i dlaczego coraz więcej Polaków się na nie decyduje?

Studia korespondencyjne w nowym wydaniu.
Studia e-learningowe to nic innego, jak współczesna forma nauki korespondencyjnej, która w Europie i na świecie znana jest już od dawna. Pierwszy taki program w Europie powstał już w 1858 roku w Londynie. Kraje, w których studia korespondencyjne cieszyły się największą popularnością to Australia, Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie duża rozległość terytorialna w połączeniu z ograniczoną ilością dobrze wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, wymusiła stworzenie alternatywnych systemów nauczania.

W latach 70. powstały w Europie pierwsze otwarte uniwersytety, takie jak Open University w Wielkiej Brytanii czy FernUniversitat w Niemczech. Jednakże pełna intensyfikacja działań na rzecz nauczania przez Internet nastąpiła wraz z przyjęciem Strategii Lizbońskiej w 2000 roku. 24 maja 2000 Komisja Europejska przyjęła inicjatywę eLearning, której celem jest wspieranie efektywniejszego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w europejskich systemach edukacji.

Gdzie studiować online w Europie?
Szacuje się, że już w 2008 z e-learningowych metod studiowania korzystało ponad 80 milionów osób, z czego w samej Europie ponad 3 miliony. Takie praktyki charakterystyczne są już dla większości krajów europejskich. Studia z modułu master of business informatics prowadzone są przez Virtual Global University. Włoskie Italian Culture on the Net proponuje studia online z zakresu translatoryki, języka włoskiego i komunikacji politycznej. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy euro za semestr. Dla osób, pragnących studiować za granicą jest to z pewnością mniej kosztowne rozwiązanie niż faktyczny koszt studiów w Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

W większości programów uczelnię zagraniczną należy odwiedzić jedynie w trakcie sesji egzaminacyjnej, ale nie jest to wszędzie zasadą. Część zagranicznych uczelni proponuje swoim studentom egzaminy online, które są przeprowadzane w specjalnie wystosowanych w tym celu placówkach w pobliżu ambasad. Zdarza się również, że nauczyciele sami przyjeżdżają do swoich studentów, aby przeprowadzić egzamin, jednak takie praktyki stosowane są dość rzadko.
Studia online w Polsce: od studiów biznesowych, marketingu, zarządzania, ekonomii, prawa; przez informatykę aż po filologię. W odnalezieniu interesującego nas kierunku przydatna może się okazać platforma http://www.studiaonline.info

Dla kogo?
Studia online kierowane są przede wszystkim dla osób, które pracują, mają własne firmy lub rozwijają się zawodowo, przez co nie mają czasu na podjęcie tradycyjnych studiów. Jest to również dobre rozwiązanie dla matek, które muszą pozostać w domu z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie zaletą takich studiów jest pełna swoboda w układaniu grafiku. Sami decydujemy, kiedy poświęcimy czas na naukę, a trudność i kolejność wybranych modułów możemy dostosować do naszych potrzeb. Jest to również fantastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą podjąć studia na zagranicznej uczelni bądź mieszkają poza granicami kraju.

Istnieje wiele sceptycznych opinii względem e-learningu. Trzeba przyznać, że są to studia, które wymagają niezwykłej samodyscypliny i motywacji. Brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcami może też zniechęcać niektóre osoby do regularnej nauki. Często po pierwszym semestrze grupa studencka zmniejsza się o ponad połowę. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że na taki typ studiów decydują się często osoby świadome, które nie mają możliwości nauki w tradycyjny sposób. Dla takich osób sam dyplom, którego nie uzyskałyby w innych okolicznościach jest wystarczającą motywacją do systematycznej pracy.

Nowy trend w studiowaniu?
Czy studia online będą miały szansę zastąpić w przyszłości tradycyjne metody studiowania? Jak na razie szansa na to jest niewielka. Raczej należy rozpatrywać je jako ciekawą alternatywę dla osób, dla których tradycyjne studia nie są rozwiązaniem.

logo twoja europa

http://www.twojaeuropa.pl/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne