Strona głównaKulturaOko kulturyStarożytna Grecja w blasku olśniewających kolorów na nowej wystawie Met w USA

Starożytna Grecja w blasku olśniewających kolorów na nowej wystawie Met w USA

Starożytna Grecja i jej wspaniałe zabytki są pokazywane w pierwotnych kolorach na wystawie, która otworzyła się w lipcu w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku (Met).

„Chroma: Antyczna Kultura w Kolorze” pokazuj historię polichromii – słowo oznacza „wielobarwność” po grecku – przedstawia ocalałe kolory antycznych dzieł sztuki z kolekcji Met.

Odkrywając proces tworzenia artystów i materiały wykorzystywane w antycznej polichromii, wystawa podkreśla rolę nowoczesnych metod użytych do zidentyfikowania starożytnych kolorów i uświadamia jak kolor przekazywał znaczenie oraz jak polichromia była rozumiana w późniejszych czasach.

Wystawa obejmuje serię rekonstrukcji antycznych rzeźb w kolorze autorstwa prof. V. Brinkmanna i dr. U. Koch-Brinkmann i prezentuje nową rekonstrukcję Sfinksa z czasów archaicznych zespołu Liebieghaus we współpracy z Met.
Idea wystawy zamyka się w czterech tematach:
1. odkrycie i identyfikacja koloru na powierzchni dzieł sztuki;
2. rekonstrukcja i interpretacja polichromii na greckiej i rzymskiej rzeźbie;
3. rola polichromii w przekazywaniu sensu w greckim i rzymskim kontekście społecznym;
4. recepcja polichromii w późniejszych czasach.

W marcu 2023 r. w Met odbędzie się dwudniowe sympozjum, które zbierze kuratorów, konserwatorów i naukowców z całego świata. Będą oni rozmawiać o polichromii w antyku, a po sympozjum ukaże się publikacja naukowa, zbierająca najważniejsze koncepcje prelegentów. W międzyczasie odwiedzający galerię będą mieli dość czasu, aby spojrzeć inaczej na antyczną Grecję i jej dziedzictwo.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne