Strona głównaAktualnościInformacje polonijneRozpoczęcie X Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

Rozpoczęcie X Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

26 lutego w hali sportowo-widowiskowej w Bielsku-Białej odbyła się ceremonia otwarcia X Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Śląsk-Beskidy 2012”.

Uroczystość rozpoczął pochód reprezentacji poszczególnych krajów. Każdej z nich towarzyszył polski olimpijczyk. Zgromadzonych powitał prezydent  Bielska-Białej, Jacek Krywult. – Po raz kolejny gościmy naszych rodaków – powiedział w swoim przemówieniu – chcemy, by stało się to okazją do pogłębienia więzi z ojczyzną. Punktem kulminacyjnym otwarcia opartego o ceremoniał olimpijski było zapalenie znicza Igrzysk. Dokonał tego najsłynniejszy polski hokeista Mariusz Czerkawski.

igpol_zimowe0Moment ten był bardzo wzruszający dla wielu uczestników, w tym dla Doroty z Litwy. – Po raz pierwszy widziałam na żywo zapalenie znicza olimpijskiego, więc jest to dla mnie niesamowite przeżycie – przyznała zawodniczka reprezentującą Polonię litewską.

Na maszt wciągnięto flagi: polską oraz olimpijską, a przedstawiciel Polonii – Adam Ligęza z Kanady złożył uroczyste ślubowanie. – To jest wielkie wyróżnienie – mówił tuż po zakończeniu swojego wystąpienia  – Ta przyjemność spotkała mnie już po raz drugi. Jest wspaniale. Na Igrzyskach jestem już po raz szósty. To bardzo ważna impreza, która integruje Polonię. Dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli nam możliwość spotkania i rywalizacji – powiedział Adam Ligęza.

Dla rodaków z różnych stron świata zaśpiewała Halina Młynkowa, a swoje umiejętności zaprezentowały zespoły folklorystyczne oraz łyżwiarze. – Otwarcie to było inne niż wszystkie, bo odbyło się na lodowisku. Podobały mi się występy łyżwiarzy – przyznał Wojtek ze Szwecji.  – Mnie najbardziej podobały mi się występy zespołów folklorystycznych – stwierdził z kolei zawodnik z Niemiec.

Uczestnicy mówili również o powodach, dla których zdecydowali się na wzięcie udziału w igrzyskach polonijnych. – Przyjeżdżamy, bo to jest i zabawa, i sport. Poza tym mogą się tu spotkać Polacy z całego świata – zauważył Wojtek ze Szwecji. – Miło jest odwiedzić kraj, w którym się człowiek urodził – dodał przedstawiciel Polonii niemieckiej.

X Światowe Igrzyska Polonijne potrwają do piątku 2. marca. Weźmie w nich udział blisko 600 uczestników z 22 krajów.

igpol_beskid2 igpol_beskid1 igpol_beskid

 

con_info http://igrzyskapolonijne.eu/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne