Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaRetsina powraca jakościowa i...

Retsina powraca jakościowa i…

Recina była jedną z nielicznych rodzajów win, które kiedyś były i powstały, jako wina towarzyszące Grekom przy codziennym posiłku.

Retsina -powraca jakościowa, smaczna i przyjemna

Beczki i dzbanki w restauracji przed 20 lat były wypełnione retsiną, do której Gościom podawano dorsz smażony z sosem czosnkowym. Chociaż kilka lat później preferencja dla tradycyjnego wina greckiego została zmniejszona, ostatnio wielu producentów wina stara się wprowadzić go ponownie do posiłku rodzinnego.

Jak oznajmił producent wina pan Stelios, Retsina jest „tradycyjnym winem i tak ją widzi konsument. „Retsina był jedną z nielicznych rodzajów win, które kiedyś były i powstały, jako wina towarzyszące przy codziennym posiłku”.

W regeneracji win greckich w ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawiły się nowe rodzaje wina „bardziej atrakcyjne, nowoczesne o wysokiej jakości w wyniku czego spożycie Retsiny spadło. A ponieważ jakość Retsina nie rozwinęła się jak w innych greckich winach, świadomość konsumentów znacznie pogorszyła się, co w dzisiejszym obraz nie jest tą, która powinna i mogłaby być dzisiaj” zauważyl pan Stelios. Istnieje duża ilość osób, która porównuje Retsine do kategorii ubogich krewnych z rodziny win.

Powraca, Retsina na rynek w nowej formie bardziej ostrożna i zdecydowana o lepszej, jakości. „Istnieje możliwość do wprowadzenia, Retsiny jako nowej o tryumfalnej postawie na greckim stole. Zaktualizowano jakość, ale przy nowoczesnym marketingu staramy się odzyskać zaufanie konsumentów „, dodaje Pan Kechris, Firma, która produkuje i sprzedaje trzy rodzaje Retsiny.

Roczna produkcja tradycyjnych win, do której jest dodawana przed fermentacją niewielka ilość  żywicy (Retsiny) z wyciągu sosny w Grecji szacuje się na 60.000 ton rocznie. Jednakże tylko 200 ton jest to produkcyjnie i jakościowo zmodernizowana Retsina. „Teraz, gdy się uspokoiła rewolucja win próbujemy doprowadzić Retsine do przodu, tworząc ją jakościową, smaczną i przyjemną do spożycia „, mówi producent wina, Pan George Vassiliou.

Dla Johna Paraskewopulos i pana Leo Karatsalo Retsina powinna być zmodernizowana. „Dlatego, próbując przedefiniować jakość i smak Retsiny, starannie wybraliśmy dobrą odmianę winogron Roditi z górzystych winnic Korinthias oraz zastosowaliśmy wszystkie zasady nowoczesnego winiarstwa, dodając kontrolowaną ilość żywicy z wyciągu sosny  „, mówi Pan Paraskevopoulos z Firmy produkującej wina. Bronią producentów wina jest uaktualnienie  Retsiny. Ale najbardziej istotną rzeczą jest dobra jakość oraz dobra odmiana używanych winorośli. Przetrzymać w zbiornikach ze stali nierdzewnej i dębowych beczkach. Jednak, jak podkreślają producenci wina, ważnym czynnikiem jest obraz, szczególnie opakowanie produktu.

Połączenie z kuchnią

Powrót do tradycji, jak zauważa Pan Goutos, niektórzy indywidualni producenci wina ze swoją specyfiką w produkcji Retsiny, mogą zostać godnymi przedstawicielami Grecji. „Filozofią greckiego posiłku jest stół zastawiony różnymi przystawkami z doskonałym połączeniem  Retsiny. Idealne utrzymanie równowagi między skorupiakami i smażonymi przystawkami oraz potrawami w oleju. Wiele razy połączona z kawałkiem Halva. Aktualne wersje można łączyć z basenem Morza Śródziemnego, mówi Goutos. „Retsina jest produktem kultury greckiej, unikalna, jedyna w swoim rodzaju, która sprawia, że jest zauważana”.

Rozpoczęła się moda w restauracji i barach

Retsina, pomimo, że  … została tylko na greckich stołach, w ostatnich latach stała się ponownie modna i znalazła lokalizację w restauracji i barach. Utrzymuje się na mapie świata w gastronomii „wymaga” powrotu do tradycyjnej żywności i napojów w Grecji oraz znajduje coraz więcej zwolenników.

Jak zauważono, dziś warunki zmiany w tradycyjnych produktach daje szanse dla producentów win, a perspektywy są bardzo pozytywne. „Chcemy, aby ponownie Retsina wróciła do codziennego wina dla wszystkich Greków”. Retsina jest winem całkowicie naturalnym bez sztucznych zabiegów i zanieczyszczeń i dlatego nie ma potrzeby wprowadzania korka”. Według pana Malamatina, wiele badań nowoczesnych technologii żywności potwierdzają korzystny wpływ żywicy, która jest również znana od czasów starożytnych w leczeniu chorób żołądka, serca, a nawet działania przeciwbólowego.

Znaczenie Retsiny, jak wskazują producenci win w gospodarce narodowej jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z niewielu powszechnie znanych za granicą win spożywanych, jako grecki produkt. Grecja zgodnie z prawem wspólnoty, jest jedynym krajem, który może wyprodukować „Retsinę- jako tradycyjną nazwę”. „Błędem byłoby zrezygnować z wysiłków na rzecz poprawa i promocji. Dobra ogólna Retsina wzmocni wizerunek greckich win z pozytywnymi skutkami dla wszystkich greckich win na rynku międzynarodowym „, mówi Kechris.

Retsina jest wyrabiana w Grecji od ponad 2700 lat i posiada bardzo długą tradycję. Według niej, aby nadać retsinie unikalny smak trzeba przechowywać ją fermentującą oraz szczelnie zamkniętą w naczyniu (w starożytności – w amforze) wraz z żywicą sosny alepskiej.

Początkowo retsina była wyrabiana tylko w Grecji. Około III wieku zaczęto ją przyrządzać także w Starożytnym Rzymie. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych alkoholi nie tylko w samej kuchni greckiej, ale także w całej kuchni śródziemnomorskiej. Poza Grecją, retsina jest także bardzo popularna na Cyprze.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne