Strona głównaAktualnościPolskaPrzedsiębiorcza Polka

Przedsiębiorcza Polka

 Kobiety biorą los w swoje ręce…

Osoba przedsiębiorcza kojarzy się przede wszystkim z kimś, kto potrafi dobrze organizować czas, wykorzystywać nadarzające się okazje, dobrze gospodarować swoim majątkiem, racjonalnie podchodzić do kwestii finansowych. Czy Polki mając powyższe cechy? Czy biorą los w swoje ręce i potrafią przy tym nieźle zarobić?

Z pewnością można potwierdzić, że kobiety w Polsce są gospodarne. Niejeden z nas przeżył w dzieciństwie sytuację, w której bardzo czegoś potrzebował, czy to wyjazdu na szkolną wycieczkę, czy też kupna nowego, popularnego w szkole gadżetu. Nie zawsze budżet domowy na takie wydatki pozwalał. Wystarczyło jednak pójść do mamy, a ona potrafiła – oczywiście w miarę możliwości – zorganizować pieniądze. Zwykle miała oszczędności, które mogła wykorzystać w tego typu sytuacjach. Właśnie takie są typowe Polki – zawsze muszą mieć dodatkowe oszczędności, ukrytego asa w rękawie. Potrafią niezwykle dobrze gospodarować pieniędzmi. Ogarniają bez problemu budżet domowy, ale nie tylko. Wykorzystują bowiem nabyte umiejętności w życiu zawodowym. Nie boją się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Wiele się ostatnio czyta na temat kobiet, które wzięły los w swoje ręce. Nie czekały na pracę, ale same założyły własne firmy. Jeśli nawet im się nie powiodło, to przynajmniej miały satysfakcję, że spróbowały. A kobiety, które odniosły sukces, cieszą się obecnie tym, że potrafią same na siebie zarobić.

Polki postrzegane są także w innych krajach jako osoby niezwykle gospodarne. Według raportu Komisji Europejskiej z 2009 roku są one jednymi z najbardziej przedsiębiorczych Europejek. Zajęły drugie miejsce zaraz po Francuzkach. Z badań wynika, że są niezwykle zaradne i biorą sprawy w swoje ręce.

Polki stają się także coraz bardziej odważne przy kierowaniu swoją ścieżką zawodową. 1/3 firm w Polsce jest prowadzona przez kobiety. Poza tym idą one coraz bardziej z duchem czasu. Potrafią świetnie godzić życie macierzyńskie z zawodowym. Posiadanie dzieci wcale nie przeszkadza kobietom w robieniu kariery. Coraz częściej słyszy się o Polkach, które zajmują najważniejsze stanowiska w firmie – prezesa czy dyrektora.

Poza tym kobiety, które osiągnęły sukces np. w prowadzeniu własnej firmy, bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Uczestniczą w różnego rodzaju sympozjach, konferencjach, które mają na celu pokazanie innym kobietom, że sukces może odnieść każda z nich. Często podpowiadają, od czego zacząć, gdzie znaleźć środki. Polki wspierają się w swoich dążeniach i chętnie dzielą się swoimi zawodowymi doświadczeniami. Bardzo popularne stają się ostatnio blogi lub inne strony internetowe, na których poruszana jest tematyka przedsiębiorczych Polek. Można się z nich dowiedzieć wielu cennych informacji, a przy okazji zobaczyć, jak aktywnie działają Polki.

Polskie kobiety cechuje silna osobowość. Potrafią znaleźć rozwiązanie w wielu, często beznadziejnych, sytuacjach oraz tak gospodarować, aby domowy budżet nie ucierpiał. Z pewnością można powiedzieć, że większość Polek jest przedsiębiorcza i zaradna, ale jak wszędzie i od tej reguły znajdą się odstępstwa.

Źródło:

logo_zl_linia Karolina Łapińska (Zielona Linia)

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne