Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaPromowanie marki „Greckiej Diety” na całym świecie

Promowanie marki „Greckiej Diety” na całym świecie

Grecja zacznie promować swoje doskonałe produkty spożywcze w przyszłości, promując markę „Grecka Dieta” („Greek Diet”) na całym świecie, powiedział minister ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności Spilios Livanos.

W wywiadzie z telewizją SKAI minister przedstawił główne priorytety nowej promocji, zaznaczając, że celem jest dalsze zwiększenie popularności diety śródziemnomorskiej poprzez dotowanie infrastruktury, zwiększenie eksportu, szkolenie rolników oraz promowanie nowej marki na całym świecie.

Livanos omówił także nową Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej, która przyniesie Grecji 19,7 mld euro i podkreślił potrzebę racjonalnych inwestycji w infrastrukturę.

„Jeżeli będziemy rozsądnie zarządzać naszymi inwestycjami w infrastrukturę oraz zwiększymy produkcję i eksport, dając wartość dodaną naszym produktom, odniesiemy sukces. Jeśli pieniądze zostaną wydane na proste dotacje, to poniesiemy porażkę, jak miało to miejsce w poprzednich dekadach” – wyjaśnił Livanos.

„Naszym sojusznikiem w tych wysiłkach jest Fundusz Odzyskiwania”, dodał, mówiąc: „Priorytetem Ministerstwa jest promocja marki Greckiej Diety na całym świecie. Grecja ma przywilej wytwarzania doskonałych produktów”.

„Te produkty muszą nabrać tożsamości” – podkreślił minister. „Muszą zyskać markę jako grecka dieta. Mamy bogactwo, które możemy konsumować sami i spożywać je w dużych ilościach w ramach zdrowej diety, ale także jako część naszej kultury, naszej tradycji i naszej historii, które musimy połączyć się z naszą turystyką” – przekonywał.

„Turyści mogą zostać najlepszymi ambasadorami greckiej diety” – stwierdził. „Ale musimy przede wszystkim zrozumieć w naszych rodzinach, w naszych szkołach, że należy preferować greckie produkty nie ze względu na nacjonalizm, ale dlatego, że są lepszej jakości”.

„Sektor pierwotny i wtórny, którym mam zaszczyt służyć, jest zasadniczo siłą napędową greckiej gospodarki, aby rozpocząć na innym poziomie” – wyjaśnił Livanos. „Ale musi to być powiązane z turystyką, kulturą i naszą polityką zdrowotną. Jeśli odniesiemy sukces i stworzymy te nowe ramy, wewnętrznie, a potem zewnętrznie, wierzę, że za kilka lat zdziałamy cuda”.

Dieta „śródziemnomorska” zdrowy styl życia

Z reguły to, co stało się na całym świecie znane jako dieta śródziemnomorska, jest bogate w warzywa, owoce, rośliny strączkowe i nieprzetworzone zboża, a ubogie w mięso i produkty mięsne (tylko kilka razy w miesiącu) i oparte na zmniejszonym spożyciu nabiału.

Te składniki łączy oliwa z oliwek, jeden z podstawowych elementów diety śródziemnomorskiej i jeden z najważniejszych produktów eksportowych Grecji.

Korzyści zdrowotne diety greckiej

Bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, karotenoidy, przeciwutleniacze, witaminę C, polifenole oraz inne witaminy i minerały, oliwa jest znana jako greckie „zielone złoto”.

Pieczywo stosowane w kuchni greckiej jest zazwyczaj pełnoziarniste, co także dotyczy makaronu gotowanego al dente. Żywność minimalnie przetworzona, kolejna cecha charakterystyczna dla greckiej żywności, dostarcza również błonnik prebiotyczny, który wspomaga zdrowie jelit.

Według wielu badań dieta śródziemnomorska wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem kilku chorób przewlekłych, w tym raka, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Kluczowe składniki greckiej diety

Jako integralna część i wyraz lokalnej kultury, dieta śródziemnomorska opiera się głównie na tradycyjnej domowej kuchni, z wykorzystaniem lokalnych składników.

Drzewa oliwne zawsze były częścią regionu Morza Śródziemnego i są szczególnie obfite w Grecji. Ale obszar ten był również punktem zbieżności dla wielu różnych kultur; oznacza to, że typowa śródziemnomorska żywność zawiera składniki rodzime, a także te importowane dawno temu.

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest wspólnym mianownikiem w różnych wzorcach żywieniowych, przy czym Włochy, Hiszpania i Grecja to trzej najwięksi producenci na świecie. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest bogata w karotenoidy i polifenole, oferując właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu w diecie, służy również do gotowania i pieczenia. Pomimo powszechnych przekonań, wysokiej jakości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma wysoką temperaturę dymienia ze względu na niższą zawartość wolnych kwasów tłuszczowych.

Liście roślin rosnących dziko
Placki na słono z zieleniną to kluczowe dania w Grecji i innych rejonach Morza Śródziemnego. Koper włoski, zielone liście mniszka lekarskiego, rukola i cykoria to tylko kilka z nich.

Oczywiście skład odżywczy różni się w zależności od gatunku; na przykład ciemniejsze liście są bogate w karotenoidy, witaminę C, magnez, żelazo i wapń. Nie wszystkie warzywa mają taką samą zawartość flawonoidów, więc różnorodność w diecie jest idealna. Zielenina jest również źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia roślinnego.

Wino
Alkohol był powszechny w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej, ale spożywany z umiarem i w postaci wina oraz z reguły podczas posiłków.

W szczególności czerwone wino zawiera przeciwutleniające polifenole i flawonoidy. Wino pomaga zwiększyć poziom cholesterolu HDL (dobrego) przy jednoczesnym obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (złego).

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne