Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPrezentacja kuchni polskiej w hotelu Softel Athens Airport

Prezentacja kuchni polskiej w hotelu Softel Athens Airport

Na przestrzeni dziejów polska kuchnia uległa wpływom i zmianom regionalnym. Obecna wykwintna kuchnia w Polsce różni się od dawniejszej tym, że podstawy pożywienia, jak np. kasze zostały zastąpione przez ziemniaki, a potrawy z dziczyzny uzupełnia się dziś wieprzowiną, drobiem i rybą. Pomimo silnych kulturalnych wpływów ze wszystkich części świata, nasza sztuka kulinarna podtrzymuje swoje tradycje i potrafi najpopularniejsze potrawy zaprezentować nie tylko tradycyjnie, ale również współcześnie.

W dniach 24-30 listopada w hotelu Softel Athens Airport odbyło się promowanie polskiej kuchni, reprezentującej pozytywnie kulinarne stereotypy naszego kraju. Przez 6 dni w menu hotelowej restauracji „Karavi” królowały polskie dania. Odwiedzający goście słuchając recitalu fortepianowego Wojciecha Antosika, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im . F. Chopina w Warszawie mogli delektować się tradycyjnymi przysmakami przygotowanymi przez Grzegorza Dębskiego i Przemysława Linek, szefów kuchni z warszawskiego Sofitel. Goście mieli okazję smakować polskiej kuchni zmodyfikowanej nowoczesnymi trendami.

Czwartkowy wieczór, 26 listopada miał wyjątkowy charakter, gdyż mistrzowie kuchni przygotowali specjalny zestaw dań. Polskie smaki prezentował barszcz czerwony, różniący się zawsze nieco składem i przyrządzaniem, zależnie od regionu. Na ten wieczór podany był tradycyjnie z dodatkiem klasycznego polskiego uszka z grzybami. Niesamowitą okazją było też posmakowanie zupy grzybowej i polskiego żurka z jajkiem podanym w nietypowej formie.

Do jednych z najsłynniejszych przysmaków kulinarnych w Polsce należą buraki czerwone. Mistrzowie kuchni nie zapomnieli o nich, przygotowując  wspaniałe buraczkowe carpaccio.

kuchnia2 kuchnia1 kuchnia deser

Typowym odzwierciedleniem nowoczesnej kuchni i ogromnym zaskoczeniem było danie, w którym szefowie kuchni z warszawskiego Sofitelu połączyli tradycyjną rybę z grzybami. Nie zabrakło również  świątecznej kaczki przyrządzonej z jabłkami i żurawiną. Całość wieczoru dopełniły pyszne desery, sorbe z zielonego jabłka, polska wódka i eklektowne czerwone wino.

Cudowne smaki, aromaty serwowanych dań, muzyka Chopina wprowadziły gości w przedświąteczny nastrój.

kuchnia goscie1 kuchnia gosc4 kuchnia goscie7
kuchnia france kuchnia amb kuchnia luxembourg

Niespotykany jest świat gastronomicznej tradycji i zwyczajów z każdego zakątka świata. Historia gastronomii polskiej opiera się na niesamowitej ilości potraw. Powyższe inspiracje kulinarne to tylko mały zarys polskiej kuchni.

Marzena Papasagiannidi

Hotel Softel Athens Airport: www.sofitel.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne