Erasmus bankrutem

Myślę, że program Erasmus nie wygaśnie, ale są takie zakusy, żeby zmienić jego nazwę, żeby go włączyć w większy program stypendialny wspierania nauki w UE – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Róża Thun, europosłanka PO.

Burzę wokół Erasmusa rozpętało wystąpienie przewodniczącego komisji ds. budżetu w Parlamencie Europejskim, Alaina Lamassoure’a, który stwierdził kilka tygodni temu, że realizacja programu jest zagrożona. Powód: groźba niewypłacalności. Jak obliczyła Komisja Europejska, program wymiany studentów wymaga dodatkowych 90 mln euro.

Ci, którzy wybierają się na Erasmusa, uczelnie, które mają podpisane umowy, nie powinny na razie nic zmieniać, dlatego że Erasmus dalej będzie. W tej chwili mamy negocjacje, co do budżetu na następne 7 lat – podkreśla Róża Thun.

Uspakajają także przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, czyli narodowej agencji programu. Informują, że Komisja Europejska wypłaciła już uczelniom 80 proc. zakontraktowanych środków na wyjazdy studentów i kadry akademickiej w roku 2012/2013. To wystarczy, by sfinansować wyjazdy w rozpoczętym przed kilkoma tygodniami roku akademickim.

Jednak w Brukseli coraz częściej i coraz głośniej mówi się albo o konieczności zmniejszenia liczby miejsc dla studentów biorących udział w programie, albo zmniejszeniu wysokości samych grantów. Na jednego studenta przypada teraz średnio 250 euro.

Na pewno Parlament Europejski w dalszym ciągu będzie walczył o wymianę studentów. Tak, jak w przypadku poprzednich siedmiu lat, Parlament Europejski akurat na Erasmusa podniósł pieniądze – przekonuje Róża Thun.

W poniedziałek ministrowie edukacji z 27 państw członkowskich UE dyskutowali na temat zeszłorocznej propozycji Komisji Europejskiej programu „Erasmus dla wszystkich”. Miałby się rozpocząć w 2014 roku i objąć 5 milionów młodych ludzi, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas. Skupiałby siedem obecnych w budżecie UE programów edukacyjnych, w tym m.in. szkoleń zawodowych Leonardo da Vinci oraz wymiany studentów i nauczycieli Erasmus Mundus. Budżet siedmioletniego programu oszacowano na 19 mld euro, ponad 70 proc. więcej niż w obecnej perspektywie. Jednak jego realizacja jest mało prawdopodobna.

Dziś Komisja Europejska oczekuje opinii parlamentarnej komisji ds. kultury. Potem prace będą mogły rozpocząć Rada UE i Parlament Europejski.

Na pewno nie będziemy chcieli rezygnować z wymiany studentów niezależnie od tego, jak to się będzie nazywało. W tej chwili jesteśmy jeszcze w tej siedmiolatce i nie należy niczego zmieniać, należy w dalszym ciągu korzystać z Erasmusa – podkreśla Róża Thun.

Spośród ponad 2,5 miliona młodych Europejczyków, którzy skorzystali do tej pory ze stypendiów „Erasmusa”, 108 tysięcy to Polacy. Najczęściej wybierali studia w Niemczech, Hiszpanii i Francji. Program działa w Polsce od 1998 roku.

W ubiegłym roku akademickim skorzystała z niego rekordowa liczba stypendystów. Było to ponad 231 tys. osób, czyli 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

logo newseria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne