Strona głównaAktualnościWydarzeniaPremiera filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w Atenach

Premiera filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w Atenach

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Stowarzyszenie Polsko-Greckich Inicjatyw Kulturalnych i Gospodarczych w Grecji ̎EGIDA ̎ i portal www.polonorama.com mają zaszczyt zaprosić na projekcje filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, (z angielskimi napisami) reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego zorganizowaną pod egidą Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Atenach.

Projekcja odbędzie się 30 października br. o godz. 19:30, w amfiteatrze Muzeum Wojny w Atenach, ul. Rizari 2 przy Leoforos Vasilissis Sofias

icon-coin WSTĘP WOLNY

Czas trwania: 75 min

Projekcji filmu będzie towarzyszyć cocktail.

edit PROGRAM:
arrow Powitanie i słowo wstępne od organizatorów
arrow Prezentacja:
– p. Miltiades Varvounisa (Grecja), autora publikacji „Jan Sobieski: the King who saved Europe”
– p. Robert Stepaniuk, nauczyciel historii w polskiej szkole w Atenach
arrow Wymiana wrażeń i emocji przy poczęstunku (cocktail)

Rozmowy będą prowadzone w języku polskim i greckim.

con info Jak dojechać ?
Muzeum znajduje się w pobliżu Placu Syntagma.

Autobusy:
054,200,203,204,211,214,220,221,223,224,
235,250,408,419,601,603,608,622,815,A5,
Γ5,Ε7 Przystanek Rigillis (Στάση Ρηγίλλης)

Trolejbusy:
3,7,13 Przystanek Rigillis (Στάση Ρηγίλλης)

Μetro:
Linia 3 Przystanek Evaggelismos (Στάση Ευαγγελισμός)

sierpniowe niebo plakat„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego — zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim dramatyczne dni walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” to pierwszy od wielu lat pełnometrażowy film w całości poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Poprzednim była nakręcona w 1979 roku na użytek telewizji „Godzina W” Janusza Morgensterna. Reżyserem i autorem scenariusza jest Irek Dobrowolski, twórca ponad trzydziestu filmów dokumentalnych, w tym nagradzanego na krajowych i międzynarodowych festiwalach „Portrecisty”. Jego ojciec – Leszek Dobrowolski, pseudonim „Wrzos”, żołnierz Batalionu „Gozdawa”, walczył na warszawskiej Starówce, a stryjeczny wuj – Stanisław Ryszard Dobrowolski – napisał tekst najbardziej znanej pieśni powstańczej – „Warszawskie dzieci”. Jedną z ról w filmie zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału – Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne