Polska pomoc dla Grecji

156 domów modułowych dotarło do Grecji w ramach pomocy humanitarnej z Polski. Dzięki wsparciu polskiego rządu i Fundacji PCPM uchodźcy w Grecji zyskają tymczasowe schronienie.

Ambasador RP w Atenach Artur Lompart przekazał zawartość transportu na ręce przedstawiciela Sztabu Generalnego Sił Lądowych Grecji, generała dywizji Dimitriosa Sigoulakisa. Dar polskiego rządu dla Grecji jest wyrazem solidarności z krajem dotkniętym kryzysem uchodźczym. Za realizację projektu odpowiada Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), które jako partner polskiego MSZ realizuje projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej za granicą.

https://twitter.com/PLinGreece/status/1310923407215779840?s=20

Dom modułowy ma powierzchnię 17,5 m2 i jest przeznaczony dla pięciu osób. W przeciwieństwie do namiotu daje namiastkę prywatności, a drzwi zamykane na kłódkę zwiększają bezpieczeństwo jego lokatorów. Konstrukcje domów są stabilne i wykonane z wodoodpornego tworzywa. Chronią przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i są niepalne. Podczas długiego pożaru topią się ściany, ale sam ogień nie rozprzestrzenia się. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców gęsto zaludnionych obozów. W razie konieczności domy można zdemontować, przepakować i ponownie złożyć.

Domy są produkowane w Polsce i wykorzystywane przez ONZ w największych kryzysach humanitarnych w różnych częściach świata. Partia domów, która trafiła do Grecji czeka na rozdysponowanie w magazynie wojskowym pod Atenami. Prawdopodobnie trafią do zniszczonego przez pożar obozu Moria na wyspie Lesbos, gdzie bez dachu nad głową pozostaje 12 tysięcy ludzi. Kolejne 500 domów trafi drogą morską do syryjskiej prowincji Idlib.

Karolina Markiewicz
Źródło: www.gov.pl, tweeter

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne