Strona głównaAktualnościWydarzeniaPolscy Artyści w Grecji - Dwie strony medalu

Polscy Artyści w Grecji – Dwie strony medalu

Wystawa malarstwa i video artu w galerii „Ekfrasi” w Atenach, 8-19 października 2013.

Wystawa „Polscy Artyści w Grecji – Dwie strony medalu” jest prezentacją w greckim i międzynarodowym środowisku twórczym sztuki polskich artystów od lat zamieszkałych w Grecji. Przedstawia ich twórczość w różnorodnym aspekcie naturalnie wpisującym się w kulturalne życie Aten – miasta niezrównanej historycznej wagi kulturowej, które w czasie nam współczesnym coraz głębiej odkrywa swoje nowe wielokulturowe oblicze.

Biorące udział w wystawie artystki: Katarzyna Chierowska, Krystyna Kowalska-Petalidou, Małgorzata Kowalska-Petalidou oraz Iwona Lisocka-Fromm należą do nieformalnej grupy artystów polskich w Grecji, prezentującej się pod nazwą „Polish Artist in Greece” na stronie: http://www.polish-artists-in-greece.com . Grupę tę łączą dwie podstawowe wartości: fascynacja światem sztuki i możliwościami artystycznej kreacji oraz artystycznego przetwarzania rzeczywistości i współczesnych problemów wraz z towarzyszącymi im refleksjami, jak również wspólne pochodzenie kulturowe, które wiąże się z wieloma kodami kulturowymi, nierzadko artystów zbliżającymi, nawet wówczas, gdy świadomie próbują się od nich w swojej twórczej wolności wyzwolić. Każda z biorących udział w wystawie artystek prezentuje jednak różny świat artystyczny, różne tematyczne i warsztatowe pasje, a nawet różne spojrzenie na sztukę i jej rolę we współczesnym świecie. Na wystawie „Dwie strony medalu” ich twórczość łączy wszelako pewien przewodni motyw, mocno osadzony w realiach współczesnej sytuacji społecznej i kulturowej. Myśl przewodnia wystawy bowiem dokumentuje fakt, iż sztuka – w każdym swoim wymiarze – jest zawsze odbiciem refleksji, przeżyć, przemyśleń i niepokojów twórcy, zaś czas nam współczesny, to nie tylko czas kryzysu ekonomicznego – w Grecji szczególnie mocno obecnego – ale przede wszystkim czas kryzysu wartości, który rodzi się między innymi z nieujarzmionego przerostu konsumpcji.

Wystawa objęta jest patronatem Ambasady RP w Atenach

Miejsce: Galeria „Ekfrasi”,ul. Valaoritou 9a, Ateny (Plac Syntagma)

Otwarcie: 8 października 2013, godz. 19:30

Godziny otwarcia: wtorki, środy, czwartki, piątki 11.00 – 20.00, soboty 11.00 – 15.00, niedziele i poniedziałki – galeria nieczynna.

www.ekfrasi-art.gr
www.polish-artists-in-greece.com

Autor tekstu: Beata Żółkiewicz-Siakantaris

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne