Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPolonijni uczniowie z Grecji odwiedzili Pierwszą Damę

Polonijni uczniowie z Grecji odwiedzili Pierwszą Damę

Jest mi niezmiernie miło, że uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach mogę gościć w Pałacu Prezydenckim już po raz drugi – mówiła w piątek Pierwsza Dama.

Młodzież odwiedziła Warszawę w ramach projektu edukacyjnego „Na szlaku polskich stolic”. Wycieczkę na trasie Ateny – Kraków – Warszawa – Lublin, mającą na celu zapoznanie polonijnych uczniów z tradycją patriotyczną oraz polską kulturą, realizuje Fundacja San-Tech Pro bono maiore. Dla niektórych młodych osób jest to pierwsza wizyta w kraju, a jej przebieg nawiązuje do stulecia odzyskania niepodległości, którego obchody miały miejsce także wśród greckiej Polonii.

Małżonka Prezydenta podziękowała młodym ludziom za zaangażowanie w naukę języka polskiego oraz zachęcała do podjęcia studiów w Polsce. – Wiem, że bardzo często wydaje się Wam, że nauka języka polskiego i wiedzy o Polsce to uciążliwość, zwłaszcza jeśli jest to edukacja uzupełniająca, której musicie poświęcać wolny czas – mówiła Pierwsza Dama. – Wierzcie mi, że naprawdę ten trud zaprocentuje w przyszłości – zapewniła, zachęcając młodych ludzi do podjęcia studiów w Polsce. Część z nich deklarowała chęć kontynuowania edukacji w Warszawie lub w Krakowie.

Podczas spotkania z Małżonką Prezydenta rozmawiano o wielu inicjatywach podejmowanych przez młodzież i pedagogów w Grecji, w tym o lekturze polskich nowel w ramach akcji Narodowego Czytania. – Między innymi to dzięki Wam podczas tegorocznej edycji padł rekord – mówiła Pierwsza Dama, przypominając, że 7 września czytano w prawie w 200 miejscach w 31 krajach. Agata Kornhauser-Duda wyraziła uznanie dla nauczycieli, którzy nie tylko motywują młodzież do nauki, ale także pomagają jej budować własną przynależność narodową. – Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy pedagogów. Jeszcze raz chciałabym podziękować za wszystko, co Państwo robią: za pielęgnowanie polskości wśród młodzieży, za kształtowanie dumy z bycia Polakiem, a także za umiejętne łączenie obu kultur, greckiej i polskiej – to jest ogromnie ważne – powiedziała Małżonka Prezydenta.

Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach liczy obecnie 25 oddziałów, w tym 3 realizujące ramowy plan nauczania oraz 22 jednostki szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego prowadzące uzupełniający plan nauczania. Łącznie placówka kształci 369 uczniów.

(KS)

www.prezydent.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne