Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPolonia na Krecie wzięła udział w akcji Narodowego Czytania „KORDIANA” Juliusza Słowackiego

Polonia na Krecie wzięła udział w akcji Narodowego Czytania „KORDIANA” Juliusza Słowackiego

Spotkanie rozpoczęło się zaprezentowaniem zebranym, sylwetki i twórczości Juliusza Słowackiego oraz omówieniem tła powstania dramatu.

Wyjaśniono kontekst społeczny i polityczny oraz przybliżono emocje, które targały poetą i naszymi rodakami w tym trudnym dla ojczyzny momencie historycznym.

Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego odczytano 16 marca 2024 r. w Heraklionie. W wydarzenie zaangażowali się uczniowie i absolwenci Szkół Polskich w Heraklionie i Chanii oraz Polacy z różnych, nawet odległych stron Krety. Z uwagi na odległość, Polacy z Chanii nagrali filmiki z odczytanymi fragmentami tekstu „Kordiana”, które następnie odtworzono na ekranie podczas wydarzenia w Heraklionie.

Spotkanie poprowadziła pani Karolina Krajnik, mieszkanka Heraklionu, autorka książki o Krecie. Oprawę muzyczną zapewnił gitarzysta Emmanuel Stivaktakis, który zaprezentował repertuar klasyczny z epoki romantyzmu.

Narodowe czytanie „Kordiana” na Krecie miało na celu pogłębienie znajomości klasycznych dzieł literatury polskiej, pokazanie piękna języka ojczystego oraz poznanie sylwetki wybitnego polskiego poety Juliusza Słowackiego. Spotkanie wzmocniło poczucie kulturowej łączności Polonii kreteńskiej z ojczyzną i zacieśniło więzi wśród społeczności polskiej na wyspie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe egzemplarze dramatu „Kordian”, a osoby biorące aktywny udział w czytaniu wyróżniono pamiątkowymi upominkami. Części literackiej towarzyszył poczęstunek składający się z własnoręcznie wykonanych polskich przysmaków.
Podczas spotkania została zorganizowana zbiórka artykułów spożywczych na rzecz stowarzyszenia wspierającego osoby bezdomne i pozostające w trudnej sytuacji życiowej.

Pomysłodawczynią wydarzenia była pani Magdalena Day, prezes „Klubu Przyjaciół Polski Orzeł Biały”. Akcja narodowego czytania „Kordiana” odbyła się we współpracy z Ambasadą RP w Atenach.

Źródło: Ambasada RP w Atenach

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne