Strona głównaAktualnościPolskaPolka odbierze pokojowego Nobla

Polka odbierze pokojowego Nobla

Ilona Zielkowska została jedną z czworga laureatów konkursu UE dla dzieci i młodzieży poświęconego pokojowi. W nagrodę pojedzie do Oslo na ceremonię wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej.

W konkursie organizowanym przez unijne instytucje i Europejskie Forum Młodych wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z 33 państw. Uczestnicy nadsyłali prace zarówno rysunkowe, jak i pisemne, odpowiadając na pytanie: „Pokój, Europa, Przyszłość: co znaczy dla Ciebie pokój w Europie?”.

Ilona Zielkowska zwyciężyła w kategorii wiekowej 18-24 lata, w której startowało najwięcej uczestników. 21- letnia Polka jest studentką Uniwersytetu Gdańskiego na wydziale Nauk Politycznych ze specjalizacją stosunków międzynarodowych. W wolnym czasie uczy się tańców folklorystycznych i gra w anglojęzycznym teatrze.

Laureaci będą towarzyszyć przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej w oficjalnej unijnej delegacji odbierającej Nagrodę Nobla 10 grudnia w stolicy Norwegii.

12 października Komitet Noblowski ogłosił, że tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i poszanowania praw człowieka w Europie.

Nagroda ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro, ma zostać przeznaczona na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen.

www.iuve.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne