Strona głównaAktualnościPolskaPolbank w rękach Raiffeisena

Polbank w rękach Raiffeisena

Po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych Austriacki Raiffeisen Bank International AG (RBI) poinformował w poniedziałek, 30 kwietnia br.  o formalnym zamknięciu transakcji zakupu 70% akcji Polbank EFG S.A. (Polbank).

Połączony bank będzie działał pod marką „Raiffeisen Polbank”, odzwierciedlającą wyjątkową reputację marki Raiffeisena w skali międzynarodowej i wysoką rozpoznawalność Polbanku na lokalnym rynku.

polbankPolbank funkcjonował jako oddział greckiego Eurobank Ergasias S.A. (Eurobank EFG). W ramach transakcji został przekształcony w spółkę akcyjną działającą na podstawie polskiego Prawa bankowego. Finalizując przejęcie, RBI zapłacił na chwilę obecną 460 mln euro za 70% udziałów w Polbanku. Implikowany wskaźnik cena/wartość księgowa za 100% akcji wynosi 1,5 i może się obniżyć w zależności od poziomu kapitałów Polbanku na dzień zamknięcia sprawozdania finansowego. Wyliczenia uwzględniają uzgodnioną dalszą niebezpośrednią obniżkę ceny o 30 mln euro.

Przejęcie znacząco wzmocni pozycję RBI w największej gospodarce Europy Środkowej z atrakcyjnym potencjałem wzrostu. Połączony bank stanie się szóstym bankiem w Polsce pod względem wartości portfela kredytowego (10,6 mld euro na koniec 2011 r.) i będzie obsługiwał 900 tys. klientów.

Przewiduje się, że 15% akcji połączonego banku zostanie wprowadzonych na warszawską giełdę do czerwca 2016 r. Dodatkowo, planuje się wprowadzenie do notowań na GPW akcji RBI do czerwca 2018 r. Obecnie są one notowane na giełdzie w Wiedniu.

con_info www.raiffeisen.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne