Patroni Roku 2024

Jak co roku Sejm RP wybiera mecenasów roku. Kto został patronem nowego 2024 roku?

Marek Hłasko (14 stycznia 1934 – 14 czerwca 1969)
Pisarz i autor scenariuszy filmowych. Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, „Pierwszy krok w chmurach”, czy „Piękni dwudziestoletni”. Na podstawie prozy Hłaski powstały m.in. filmy „Zbieg” czy „Baza ludzi umarłych”.

Abp Antoni Baraniak (1 stycznia 1904 – 13 sierpnia 1977)
Salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Aresztowany i torturowany przez funkcjonariuszy bezpieki jako jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. był arcybiskupem metropolitą poznańskim, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II.

Romuald Traugutt (16 stycznia 1826 – 5 sierpnia 1864)
Polski generał, dyktator Powstania Styczniowego. Za zasługi w walkach z wojskami rosyjskimi otrzymał awans na stopień generała i funkcję komisarza wojennego na Galicję wraz z poleceniem odbycia misji dyplomatycznej do Francji, a następnie został dowódcą powstania. Aresztowany przez rosyjską policję został stracony w okolicach Warszawskiej Cytadeli wraz ze współpracownikami.

Wincenty Witos (21 stycznia 1874 – 31 października 1945)
Polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Wybitny mąż stanu, jeden z ojców niepodległej polski. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej.

Kazimierz Wierzyński (27 sierpnia 1894 – 13 lutego 1969)
Poeta, prozaik, eseista. Zdobywca złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928. W młodości zaangażowany w konspirację niepodległościową, pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej, podjął działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W swojej twórczości upominał się o prawdę o zbrodni katyńskiej.

Melchior Wańkowicz (10 stycznia 1892 – 10 września 1974)
Reportażysta i pisarz, jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej. W okresie międzywojennym założył i kierował wydawnictwem „Rój”. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Uznawany za wzór i symbol polskiego dziennikarstwa.

Rodzina Ulmów
24 marca 1944 r. w Markowej (Podkarpacie) Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Pośmiertnie Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

Zygmunt Miłkowski, pseud. Teodor Tomasz Jeż (23 marca 1824 – 11 stycznia 1915)
Pisarz, żołnierz i działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego. Współtwórca założonej w Zurychu tajnej organizacji Liga Polska, przekształconej później w Ligę Narodową. Pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż napisał 80 powieści.

Polscy olimpijczycy
Sportowcy reprezentujący Polskę na 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich łącznie zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych. W 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, który wywalczyła w Amsterdamie dyskobolka Halina Konopacka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

Źródło: lubelskie.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne