Ogród Pokoju z 21 odmianami drzew oliwnych został zainaugurowany 19 lipca w Śródziemnomorskim Instytucie Rolniczym w Chanii (MAICh) na Krecie.
Drzewa pochodzą z dwudziestu jeden krajów zajmujących się uprawą oliwek, które stanowią 95% światowej produkcji. Postrzegane jako symbol pokoju przez tysiąclecia, drzewa oliwne są głównym celem nowego ogrodu.
„Często mówi się, że Morze Śródziemne zaczyna się i kończy tam, gdzie rośnie drzewo oliwne” – skomentował Placido Plaza Lopez, sekretarz generalny Międzynarodowego Centrum Zaawansowanych Studiów Agronomicznych Śródziemnomorza (CIHEAM), do którego należy MAICh.
Przed inauguracją ogrodu Sekretarz Generalny porównał drzewo oliwne do „latarni morskiej dla naszego regionu i przyszłych pokoleń. Mitologia grecka przypomina nam, że Atena, bogini mądrości, sprawiła, że to nieśmiertelne drzewo wyrosło, dotykając czubkiem włóczni grudkę ziemi, dostarczając w ten sposób oliwnego płomienia, który oświetlił nasze noce”
Placido Plaza Lopez miał nadzieję, że „to święte drzewo, które nosi w sobie tysiąclecia naszej wspólnej historii pomoże przypomnieć nam, że to, co nas jednoczy, zawsze pozostanie silniejsze niż to, co nas dzieli”.
„W miarę, jak na świecie znów pojawia się głód, a brak bezpieczeństwa żywnościowego powraca w niektórych miejscach regionu, pożywna symbolika drzewa oliwnego jest zbawiennym przypomnieniem: rolnictwo ma kluczowe znaczenie, a bardziej zrównoważone systemy rolno-spożywcze są niezbędnymi warunkami dobrobytu i pokoju” – powiedział Plaza Lopez.
Poseł do parlamentu i była minister spraw zagranicznych, Dora Bakoyannis powiedziała, że „nie może wymyślić lepszego sposobu niż ten ogród drzew oliwnych, aby przekazać obecnym i przyszłym pokoleniom przesłanie pokoju i szacunku”.
Omawiając znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego w czasie wojny, zmian klimatycznych oraz kryzysu energetycznego i żywnościowego, podkreśliła potrzebę „zjednoczenia się, by przezwyciężyć to, co nas dzieli, i rozpoznać to, co nas łączy. Ponieważ nie jesteśmy aż tak różni… wszyscy dążymy do dobrobytu i rozkwitu” – powiedziała. „Morze Śródziemne było naszym sanktuarium od wieków, pozwoliło nam się rozwijać, spotykać i wytyczać drogę ku wspólnej, korzystnej przyszłości”.
Ogród Pokoju: drzewo oliwne jednoczy Morze Śródziemne
Prezes stowarzyszenia kulturalnego Ogrodu Pokoju, Francesco Serafini podobnie postrzega „drzewo oliwne jako katalizator, drzewo oliwne jako środek zjednoczenia wszystkich krajów śródziemnomorskich, środek budowania mostów, których głównymi filarami są pokój, tolerancja i współpraca, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym przemoc zwycięża nad dobroczynnością i dobrocią”.
Serafini wyjaśnił, że organizacja Ogród Pokoju jest stowarzyszeniem kulturalnym non-profit, które zostało oficjalnie uznane w maju 2021 roku. Założyło trzy inne ogrody, które przypominają ten znajdujący się w Grecji
Jednak ogród w MAICh na Krecie jest wyjątkowy, ponieważ jest pierwszym ogrodem międzynarodowym, posiada ponadto aspekt naukowy i edukacyjny, ponieważ bioróżnorodność reprezentowana jest przez 21 odmian oliwek z 21 różnych krajów.
Serafini ma nadzieję, że Ogrody Pokoju zainspirują sieć współpracy we wszystkim, od sektora komercyjnego po turystykę, kulturę i naukę, zapewniając jednocześnie „możliwość tworzenia wielostronnych działań we współpracy ze wszystkimi krajami, które przyłączyły się do projektu”.
Już teraz studenci i pracownicy MAICh, przedstawiciele państw członkowskich CIHEAM i Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, greccy politycy oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Rady do spraw Oliwek spotykają się w nowym Ogrodzie Pokoju w Chanii.