Strona głównaAktualnościGrecjaLek na depresję odkryty w starożytnej Grecji

Lek na depresję odkryty w starożytnej Grecji

Okazuje się, że nawet w starożytności ludzie mieli skłonność do depresji – ujawniły to archeologiczne znaleziska w starożytnym, greckim mieście Bathonea, położonym nad brzegiem jeziora Küçükçekmece w Turcji.

Miasto Bathonea pochodzi z II wieku p.n.e. i znajduje się w dzielnicy Avcilar w Stambule.
Archeolodzy odkryli wiele znalezisk wśród ruin starożytnego miasta, w tym siedemset małych szklanych i ceramicznych butelek zawierających leki, które, jak się uważa, były stosowane w leczeniu depresji i chorób serca.

Według danych archeologicznych z Hürriyet Daily News, archeolodzy znaleźli znacznie więcej niż tylko siedemset butelek – odnaleziono całe laboratorium, wraz z moździerzami, tłuczkami i dużymi kuchenkami oraz wieloma łopatkami i innymi narzędziami medycznymi.

Uważa się, że samo laboratorium pochodzi z około VII wieku n.e. lub nawet wcześniej, a dowody na masowy pożar w miejscu datowanym na okres między 620 a 640 n.e. doprowadziły archeologów do przekonania, że najprawdopodobniej zostało ono zniszczone podczas ataku Awarów w 626 n.e.

Lekarstwo znalezione w butelkach zostało wykonane z lokalnych roślin, których skamieniałości również zostały odkryte podczas wykopalisk.

Dwa znalezione leki to metadon, który jest lekiem przeciwdepresyjnym i fenantren, który jest stosowany w chorobach serca.

Starożytne greckie miasta w Turcji

W Turcji znajduje się prawie niezliczona liczba starożytnych greckich i bizantyjskich stanowisk archeologicznych i historycznych, z których wiele przyciąga co roku setki tysięcy, a nawet miliony odwiedzających.

Wiele z nich to punkty orientacyjne, których żaden podróżnik nie powinien przegapić, w szczególności powinni pamiętać o nich jednak podróżnicy greccy, ponieważ są one niezaprzeczalnym dowodem długiej, bogatej historii ich narodu i wkładu w cywilizację zachodnią.

Od czasów eposu Homera, Iliady, Troja przez tysiąclecia służyła jako legenda i źródło artystycznej inspiracji. Chociaż czasami uważano, że było to jedynie mityczne miejsce, w rzeczywistości okazało się, że miasto było prawdziwe, położone na kopcu Hisarlik we współczesnej północno-zachodniej Turcji.

Prace wykopaliskowe w tym miejscu przypisuje się niemieckiemu przedsiębiorcy i wizjonerowi, Heinrichowi Schliemannowi, który rozpoczął tam pracę w latach 70. XIX wieku. Mając ponad cztery tysiące lat historii jako bezcenny punkt powiązania kulturowego między cywilizacjami Wschodu i Zachodu, Troja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.

W pobliżu nowoczesnego miasta Selcuk, w prowincji Izmir w zachodniej Turcji leży portowe miasto Efez, wyjątkowo dobrze zachowany przykład kultury greckiej, rzymskiej i wczesnochrześcijańskiej, zamieszkane od X wieku p.n.e.

Świątynia Artemidy, która należy do klasycznej epoki greckiej, jest jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. Biblioteka Celsusa jest dodatkiem rzymskim i została zaprojektowana jako mauzoleum dla senatora Celsusa, który leży pochowany w krypcie poniżej.

Era chrześcijańska reprezentowana jest również w mieście w pobliskim Domu Marii Panny. Ta skromna budowla od V wieku służyła jako ważne miejsce pielgrzymek zarówno dla chrześcijan, jak i dla wyznawców innej wiary. Obszar ten jest bogaty w przeplatające się tradycje wszystkich narodów, które uczyniły go swoim domem, a miasto zostało zasłużenie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2015 roku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne