Orzechy laskowe są owocem leszczyny. Charakteryzują się wysoką zawartością witamin, soli mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią źródło zdrowej energii, potrzebnej do funkcjonowania organizmu. Smak orzechów od dawna doceniany jest na całym świecie. Świetnie nadają się jako przekąska, dodatek do ciast, deserów oraz jako surowiec w produkcji oleju. Orzechy laskowe znajdują również zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym.
Orzechy laskowe
Corylus avellana L. czyli leszczyna pospolita jest popularnym krzewem w Europie i Azji Mniejszej. Niektóre odmiany leszczyny traktowane są jako krzewy ozdobne. Jej najcenniejsze gatunki uprawiane są w basenie Morza Śródziemnego ze względu na sprzyjający im klimat. Natomiast największym producentem orzechów laskowych na świecie jest Turcja. Część jadalna leszczyny – orzechy, dojrzewają od sierpnia do października. Łupina owocu dojrzewając zmienia barwę na żółto-pomarańczową.
Orzechy laskowe – wartości odżywcze i kalorie
Witamina E (zwana potocznie witaminą młodości) stanowi bardzo ważny składnik orzechów. W 100 g znajdziemy 20 mg tej witaminy. Jest ona bardzo ważnym elementem zdrowej diety, gdyż chroni organizm przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz może zapobiegać chorobom nowotworowym. Jedząc orzechy nie zabraknie nam też kwasu foliowego, który szczególnie ważny jest dla kobiet planujących ciążę. Stanowią one także bogate źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), polecane są szczególnie osobom narażonym na przewlekły stres, cierpiącym na bezsenność i osłabienie. Obok tych ważnych witamin, znajdziemy też niewielkie ilości witaminy C oraz PP. Zawartość żelaza zapobiega powstawaniu anemii i wzmacnia cały organizm. Fosfor, wapń, magnez i potas zapewnią prawidłową gospodarkę hormonalną, odpowiednią mineralizację kości i pobudliwość mięśni. Orzechy zawierają dość sporą ilość tłuszczów, zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za prawidłową pracę serca i regulację stężenia cholesterolu we krwi. Stanowią także źródło niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu białka oraz węglowodanów. Orzechy laskowe to produkt wysokokaloryczny – 650 kcal/100 g. Jednak większość tych kalorii stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystnym rodzajem tłuszczów dla naszego organizmu. Posiadają także niski indeks glikemiczny, co jest ważną informacją dla osób zmagających się z zaburzeniami stężenia glukozy we krwi.
Orzechy laskowe – właściwości
Spożywanie orzechów laskowych sprzyja prewencji miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych oraz chroni przed zaburzeniami stężenia lipidów w surowicy krwi. Zawartość składników mineralnych sprawia, że orzechy laskowe mogą stanowić remedium w stanach osłabienia, zmęczenia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Poprawiają funkcjonowanie mózgu i polepszają kondycję psychiczną. Zapewniają odpowiednią pobudliwość mięśni, a także sprawdzają się w zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości, a to za sprawą zawartości żelaza. Bogactwo witamin o charakterze antyoksydacyjnym, stanowi skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz powstawaniem nowotworów.
Orzechy laskowe a alergia
Pyłki leszczyny zawierają bardzo silne alergeny, zatem w czasie kwitnienia krzewów, osoby z alergią są narażone na jej nasilone objawy. Orzechy laskowe są jedną z częstszych przyczyn zespołu alergii jamy ustnej (OAS). Niekiedy nawet ich śladowe ilości w produkcie mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne. Osoby, które są uczulone na brzozę, mogą wykazywać również objawy alergii w kontakcie z orzechami laskowymi, ponieważ ich alergeny są do siebie bardzo podobne. Cenne właściwości odżywcze sprawiają, że chętnie sięgamy po orzechy laskowe. Są one łatwo dostępne i bardzo smaczne. Wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale także w lecznictwie. Należy jednak pamiętać, że najzdrowsze są orzechy w świeżej, nieprzetworzonej formie, bez dodatku tłuszczu oraz węglowodanów w postaci słodkich deserów.
http://bonavita.pl/