Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieNostalgiczne greckie słodycze z przeszłości

Nostalgiczne greckie słodycze z przeszłości

Dowolny rodzaj cukierka z przeszłości przywoła ludziom przyjemne wspomnienia, ale każda część świata ma swoje specyficzne przykłady.

W Grecji smak nostalgii działa tak samo, co przedstawia poniższa lista.

Trudno powiedzieć, czy niektóre słodycze są po prostu pyszne i chwalone za to, że są słodkie, czy rzeczywiście przypominają przeszłość, ale greckimi smakołykami można, a raczej należy cieszyć się z każdego powodu.

Wata cukrowa

Wata cukrowa to ponadczasowa atrakcja dla dzieci, znana w Grecji również jako „włosy starszej pani”, w Australii jako „wata wróżki”, a w Anglii i Chinach jako „smocza broda”. Bez względu na to, jak jest nazywana, nie sposób zaprzeczyć, że dla wielu przywołuje obrazy radości z dzieciństwa.

Recepturę przygotowywania słodkich złotych pierścieni, przypominających stopione szkło opracowali włoscy kucharze w XV wieku, w czasach, gdy cukier był rzadki i drogi.

Początkowo na ten niezwykły deser wymagający niemałych umiejętności cukierniczych mogli sobie pozwolić jedynie arystokraci.

Przełom nastąpił dopiero pod koniec lat 90-tych XIX wieku, kiedy to dentysta William Morrison we współpracy z producentem cukierków z Nashville – Johnem Whartonem skonstruowali specjalną elektryczną maszynę do wytwarzania waty cukrowej. Swój wynalazek nazwali Fairy Floss, a następnie w 1904 roku zaprezentowali na Wystawie Światowej w Saint Louis. Maszyna odniosła niebywały sukces, w trakcie trwania Wystawy sprzedano ponad 70 tys. pudełek waty, w których była podawana. Od tej pory słodki deser na patyku znany był jako fairy floss.

Kolejną ważną postacią, która przyczyniła się do sławy waty cukrowej, był Thomas Patton. To właśnie on rozpowszechnił sprzedaż „cotton candy” podczas cyrkowych występów, tym samym zdobył serca najmłodszych.

W latach 70-tych opatentowano automatyczną maszynę do wytwarzania i paczkowania waty cukrowej, wynalazek ten umożliwił masową produkcję słodyczy.

Loukoumades

Loukoumades to smażone ciasto, podawane na ciepło z miodem, skropione orzechami włoskimi i cynamonem lub, jeśli ktoś woli, sezamem.

Według greckiego poety Kallimacha, który nazwał loukoumades „miodowymi żetonami”, najstarszy odnotowany tego typu deser na świecie został podany zwycięzcom greckich igrzysk olimpijskich.

W późniejszych latach loukoumades stało się przedstawicielem greckiej „kuchnia ubogich” ze względu na łatwo dostępne składniki, które przy odrobinie mąki i cukru dawały radość dzieciom w czasie okupacji hitlerowskiej i lat powojennych.

Teraz, powszechnie dostępne jako jedzenie uliczne, loukoumades są polewane nutellą, wanilią i wszelkiego rodzaju syropami.

Pasteli

Te miodowo – sezamowe batoniki były kiedyś podstawą w pudełku na lunch każdego greckiego ucznia.

Jako jeden z najłatwiejszych do wykonania greckich słodyczy, pasteli jest produkowane masowo i łatwo dostępne w każdym kiosku lub supermarkecie.

Można je wytwarzać z różnych rodzajów orzechów, ale to jakość miodu ma największe znaczenie.

Lizaki Kokoraki

Podczas gdy dzieci na całym świecie ssały lizaki o różnych smakach, greckie dzieci delektowały się czerwonymi lizakami „kokkoraki”, spłaszczonymi na kształt koguta.

Tradycyjne słodycze, które były sprzedawane na wszystkich greckich targach, takie jak wata cukrowa i popcorn, zostały stworzone przez rodzinę greckich producentów lizaków Sotiriadis, która przybyła do Grecji z Azji Mniejszej w 1922 roku.

Ich pierwsze pracownie cukiernicze znajdowały się w Nikai w Pireusie, ale później rozprzestrzeniły się również na inne regiony. W latach osiemdziesiątych produkowano liczne słodycze, w tym lizaki smoczki (jadalne lizaki w kształcie smoczka dla niemowląt).

Cukierki Astakos

W dawnych czasach każde greckie dziecko chowało do kieszeni kilka cukierków Astakos. Te twarde karamelki, które stały się hitem wśród młodzieży, były wypełnione niespodziankami, takimi jak czekolada czy krem kokosowy.

Dzieci od bardzo dawna ssały te kolorowe przysmaki – celem było dostanie się do znajdującego się w środku syropu.

Tam Tam

Tam Tam to znany, grecki napój gazowany, który był niezwykle popularny jeszcze przed wprowadzeniem na grecki rynek Coca Coli.

Wyprodukowany przez browar Fix, napój szybko przyjął się w całym kraju, import Coca Coli położył jednak kres jego masowej produkcji i popularności.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne