Melon jest niskokaloryczną, tajemniczą rośliną, bo do dziś nie wiadomo skąd pochodzi. Niektóre hipotezy wskazują na Azję lub Afrykę. Znajdowano ślady melonów w wykopaliskach w Egipcie, szacuje się, że Egipcjanie znali melon już w okresie Średniego Państwa. Melon pojawia się także w Biblii, znany był Grekom i Rzymianom, z biegiem lat dotarł do Europy Środkowej.
W Polsce uprawia się go od XVII wieku, dzięki królowej Bonie. Melony występują w różnych kolorach jak biały, pomarańczowy, żółto-zielony, brązowy. Miąższ natomiast może być koloru białego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego lub zielonkawego.
Melon pochodzi od greckiego słowa melopepon co znaczy „miękkie jabłko”. Melony są kuzynami ogórka i dyni, przez co wbrew powszechnej opinii, nie rosną na drzewach tylko na ziemi, jak inne warzywa dyniowate. Melony znalazły zastosowanie w celach leczniczych. W Indiach używa się go jako środka moczopędnego, w Chinach leczy się nim zapalenie wątroby, a na Filipinach leczy się nim raka. Jednak znacznie częściej używa się je do celów konsumpcyjnych.
Wartości odżywcze melona
W melonie możemy znaleźć minerały i witaminy takie jak: witamina A, C, D, E, P, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy, pektyny, błonnik, potas, żelazo, magnez, jod, wapń i fosfor.
Melon działa moczopędnie i przeczyszczająco, przez co jest częstym składnikiem diet odchudzających oraz leczenia układu moczowego i nerek. Jedzenie melonów zalecane jest przy bólach związanych z reumatyzmem. Nie zaleca się ich cukrzykom z powodu dużej zawartości cukru. Dotyczy to jednak tylko słodkich odmian melonów, gorzkie można jeść bez obaw. Ponoć gorzkie odmiany melonów zawierają związki pomagające w walce z cukrzycą typu II poprzez obniżanie cukru we krwi.
Melon używany jest w medycynie ludowej do leczenia bóli reumatycznych, nerek, wątroby, chorób sercowo-naczyniowych, stwardnieniu tętnic, niedokrwistości, bólów gardła, kaszlu oraz do usprawnienia kuracji po długotrwałych chorobach. Melon jest również skutecznym środkiem przeciw robakom, do usuwania plam oraz piegów czy innych przebarwień skóry i wągrów. Melony zawierają przeciwutleniacze, które mają korzystny wpływ na wygląd skóry, paznokci czy włosów a dodatkowo chronią przed nowotworami, niszcząc wolne rodniki i spowalniają proces starzenia. Ponadto melon dzięki karotenoidom wzmacnia proces widzenia i poprawia ostrość wzroku. Podobno melony także pomagają w walce z codziennym stresem, pomagając się uspokoić.
W melonach znajdziesz
Żółty melon waży około 1.5 kg. Po obraniu owocu ze skórki i pestek waży 720 g, a już w 100 g znajdziemy:
36 kcal = 152 kJ
Białko ogółem = 0.9 g
Węglowodany ogółem = 8.4 g
Błonnik pokarmowy = 1 g
Witamina C = 20 mg (26.5% dziennego zapotrzebowania)
Sód = 22 mg (1.5% dziennego zapotrzebowania)
Potas = 382 mg (8% dziennego zapotrzebowania)
Wapń = 27 mg (2.7% dziennego zapotrzebowania)
Fosfor = 22 mg (3% dziennego zapotrzebowania)
Magnez = 23 mg (7% dziennego zapotrzebowania)
Żelazo = 0.5 mg (3% dziennego zapotrzebowania)
Cynk = 0.28 mg (3.5% dziennego zapotrzebowania)
Miedź = 0.01 mg (1% dziennego zapotrzebowania)
Mangan = 0.09 mg (5% dziennego zapotrzebowania)
Jod = 2 mg (100% dziennego zapotrzebowania)
zajadam.pl