Strona głównaRozrywkaCzas wolny"Kostas Kotsanas" Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii: Podróż w pomysłową przeszłość

„Kostas Kotsanas” Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii: Podróż w pomysłową przeszłość

Położone w samym sercu Aten Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii „Kostas Kotsanas” jest urzekającym świadectwem pomysłowości i błyskotliwości starożytnych Greków. To wyjątkowe muzeum oferuje odwiedzającym niezwykłą podróż w czasie, prezentując innowacyjne osiągnięcia technologiczne, które ukształtowały starożytną grecką cywilizację.

Pierwsza stała placówka Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii Kotsanas została otwarta w 2003 roku w Katakolo na Peloponezie, w budynku przyznanym przez gminę Pyrgos, a zainaugurował ją Theodosis Tassios, emerytowany profesor Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Muzeum Archimedesa w starożytnej Olimpii, drugie muzeum, otworzyło swoje bramy w 2014 roku i jest poświęcone największemu matematykowi, fizykowi, inżynierowi, astronomowi i wynalazcy starożytności. Budynek został ufundowany przez Gminę Starożytnej Olimpii w wyniku jednogłośnej decyzji Rady Miejskiej oraz inicjatywy Stowarzyszenia Kupców i Właścicieli Hoteli w tym rejonie.

Muzeum Ateńskie (8 stycznia 2018 r.) uzupełnia tryptyk Muzeów Kotsanasa i panoramę wyjątkowego cudu technologicznego starożytności.

Muzeum mieści się w wyjątkowym zabytkowym secesyjnym budynku przy ulicy Pindarou i Acadimias 6 w Kolonaki. Na początku wieku budynek ten należał do rodziny Aspazji Manou, żony króla Aleksandra I, a później był siedzibą ateńskiej agencji informacyjnej.

Goście mają wyjątkową okazję poznać stosunkowo nieznany aspekt starożytnej kultury greckiej dzięki dwóm stałym wystawom o łącznej powierzchni 700 metrów kwadratowych. Jednocześnie w Muzeum odwiedzający mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych i naukowych.

Kostas Kotsanas Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii zostało założone przez Kostasa Kotsanasa, wybitnego greckiego inżyniera. Z głęboką pasją do starożytnej greckiej cywilizacji i jej osiągnięć technologicznych, Kotsanas chciał wypełnić lukę między przeszłością a teraźniejszością, prezentując imponujące wynalazki starożytnych Greków. Jego wizją było zademonstrowanie ponadczasowego znaczenia starożytnej greckiej technologii i zainspirowanie odwiedzających do docenienia ponadczasowej mądrości i kreatywności tej niezwykłej cywilizacji.

fot. athensattica.com

Po wejściu do Kostas Kotsanas Muzeum Starożytnej Greckiej Technologii, odwiedzających wita bogaty asortyment autentycznych rekonstrukcji i interaktywnych wyświetlaczy, które ożywiają starożytne greckie wynalazki. Muzeum szczyci się ogromną kolekcją ponad 300 eksponatów, z których każdy jest starannie wykonany, aby zapewnić wciągające wrażenia z technologicznych cudów przeszłości.

Jedną z głównych atrakcji muzeum jest kolekcja automatów i urządzeń mechanicznych. Odwiedzający mogą podziwiać skomplikowane działanie starożytnych greckich czasomierzy, automatycznych drzwi i zaawansowanych zegarów wodnych. Eksponaty te pokazują zrozumienie mechaniki przez Greków i ich zdolność do tworzenia skomplikowanych maszyn przy ograniczonych zasobach.

fot. athensattica.com

Muzeum oferuje również wgląd w osiągnięcia naukowe starożytnej Grecji. Zwiedzający mogą zapoznać się z eksponatami przedstawiającymi astrolabia, zegary słoneczne i urządzenia liczące używane przez greckich uczonych do studiowania astronomii, matematyki i innych dyscyplin naukowych. Te artefakty podkreślają dążenie Greków do wiedzy i ich wkład w podstawy współczesnej nauki.

Kolejna część muzeum poświęcona jest praktykom medycznym starożytnej Grecji. Odwiedzający mogą dowiedzieć się o innowacyjnych narzędziach chirurgicznych i instrumentach diagnostycznych stosowanych przez starożytnych greckich lekarzy. Od skomplikowanych kleszczy po skalpele chirurgiczne, eksponaty te rzucają światło na zaawansowane techniki medyczne stosowane przez starożytnych greckich uzdrowicieli.
Kostas Kotsanas Muzeum prezentuje również architektoniczny blask starożytnej Grecji. Skomplikowane modele starożytnych teatrów, świątyń i systemów hydraulicznych ujawniają mistrzostwo Greków w dziedzinie inżynierii i ich zaangażowanie w tworzenie trwałych struktur, które do dziś budzą podziw.

Bilety

ZORGANIZOWANA WYCIECZKA INTERAKTYWNA:
10 €/osoba (czas trwania wycieczki to jedna godzina) Minimalna liczba uczestników: 4 zwiedzających – opłata za wstęp jest wliczona w cenę)

WSTĘP OGÓLNY:
5 €, w tym zwiedzanie-demonstracja wybranych eksponatów.

BILET ULGOWY*:
3,5 € dla dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat, studentów**, nauczycieli, rodzin wielodzietnych, osób powyżej 65 roku życia, personelu wojskowego, bezrobotnych
*Wymagany dowód tożsamości
** Obowiązuje studentów greckich uniwersytetów, studenci zagranicznych uniwersytetów są uprawnieni do zniżki na podstawie międzynarodowej legitymacji studenckiej.

W przypadku zwiedzania grupowego z przewodnikiem odwiedzający powinni zapłacić za wstęp ogólny.

BILET RODZINNY:
12 € (3 członków – maksymalna liczba dorosłych: 2 osoby)
14 € (4 członków – maksymalna liczba dorosłych: 2 osoby)
BILET ŁĄCZONY:
3 wystawy, 1 bilet 10 €

WSTĘP BEZPŁATNY*:
Opiekunowie szkolni i grupy zorganizowane, dzieci do 5 lat
(w towarzystwie osób dorosłych), członkowie ICOM, osoby o specjalnych potrzebach, przewodnicy, dziennikarze
*Wymagany dowód tożsamości

DNI I GODZINY
Poniedziałek – niedziela: 10.00 – 18.00
Τ: (+30) 211 411 00 44, (+ 30) 6907-292002
Ε: info@kotsanas.com

Dla zainteresowanych wizytą w Muzeum wskazujemy link do strony, która zawiera adres oraz dane kontaktowe. Jest ona zaprojektowana zarówno w języku greckim jak i w języku angielskim. Informacji można szukać pod adresem: https://kotsanasmuseum.com/

opr. Aleksandra Peszke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne