Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiJulia Kijowska nagrodzona w Salonikach

Julia Kijowska nagrodzona w Salonikach

Julia Kijowska zdobyła nagrodę za najlepszą rolę żeńską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Jury doceniło jej kreację w filmie „Miłość” Sławomira Fabickiego.

„To jest historia jakich wiele. Na pozór może wyglądać niezbyt atrakcyjnie (…) Na ekranie widzimy codzienne sytuacje, jednak to wszystko, co najistotniejsze, wydarza się gdzieś pomiędzy słowami” – mówiła aktorka w rozmowie z PAP.

„Miłość” to drugi pełnometrażowy film Sławomira Fabickiego. Historia małżeństwa przechodzącego kryzys to do bólu intymna opowieść o kobietach, które są stelażem dla męskich ambicji i planów, oparciem i punktem odniesienia. To także opowieść o miłości, która wygasa i po latach domaga się redefinicji.

„Byliśmy z Marcinem na jakiejś wojnie z samymi sobą i z naszymi emocjami. Byliśmy sobie bardzo potrzebni jako partnerzy, jako aktorzy, jako ludzie. Mam poczucie, że w pojedynkę byśmy tego nie zrobili” – wspominała pracę z Marcinem Dorocińskim. „Miłość” jest piątym wspólnym projektem pary aktorów.

Julia Kijowska (ur. 1981) ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Od 2006 r. jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Za rolę Uny w spektaklu Blackbird otrzymała Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę na VII Festiwal Dramamturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” (2007). Za rolę Elżbiety w spektaklu „Wiara nadzieja miłość” otrzymała nagrodę za debiut w I Ogólnopolskim konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej w Warszawie (2006), a rola Matki w dyplomie „Ślub” w reż. Waldemara Śmigasiewicza została nagrodzona na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2005). W 2009 otrzymała nagrodę za rolę kobiecą w kategorii Teatru Polskiego Radia za role w słuchowiskach „Walizka” i „Woyzeck” na IX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

Zagrała m.in. w filmach „Boisko bezdomnych” (2008) w reż. Katarzyny Adamik, „Jutro mnie tu nie będzie” w reż. Julii Kolberger (2010), „Wenecja” (2010) w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „W ciemności” (2011) w reż. Agnieszki Holland.

Kijowska jest córką reżysera Janusza Kijowskiego i siostrą operatora Jakuba Kijowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach to jeden z najważniejszych festiwali na Bałkanach prezentujących twórczość młodych i początkujących twórców filmowych. Główną nagrodę tegorocznej 53. edycji festiwalu zdobył Tobias Lindholm za film „Hijacking”, a nagroda specjalna jury trafiła w ręce Ali Aydina – twórcy niemiecko-tureckiej koprodukcji „Mold”.

www.culture.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne