Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaJak skutecznie wyleczyć katar?

Jak skutecznie wyleczyć katar?

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję.

Nos spełnia co najmniej trzy ważne funkcje: oczyszcza wdychane powietrze, ogrzewa je i nawilża. A katar nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też utrudnia realizację tych ważnych dla całego organizmu zadań.

 

Pięć sposobów na katar

Katar najczęściej towarzyszy wirusowym infekcjom dróg oddechowych. Na wirusy nie ma skutecznego leku, ale warto wspomóc układ odpornościowy, by rozprawił się z wirusami, roznoszącymi katar. Zatroszcz się też o śluzówki nosa. Jeśli będą odpowiednio nawilżone i wzmocnione, katar nie będzie tak dokuczliwy i szybciej minie.

1. Rutyna, żeby uszczelnić naczynia krwionośne
Stan zapalny w nosie zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych śluzówki. Powoduje to, że płyny z osocza krwi wydostają się na zewnątrz, współtworząc wodnisty wyciek z nosa popularnie zwany katarem. Dlatego przy pierwszych objawach kataru zacznij zażywać witaminę C, Rutinoscorbin i preparat wapnia – to uszczelni naczynia krwionośne.

2. Higiena nosa
Zdecydowanie bardziej higieniczne są  chusteczki jednorazowe. Jeśli używasz ich raz i wyrzucasz – do kosza trafia nie tylko wydzielina tworząca katar, ale też wirusy i bakterie z górnych dróg oddechowych. Natomiast na chusteczce z bawełny po wydmuchaniu nosa zostają drobnoustroje, które zginą dopiero, gdy wypierzesz ją w temperaturze powyżej 70 st. C. Pamiętaj, by nie dmuchać zbyt mocno ani nie czyścić obu dziurek naraz (unikniesz infekcji uszu). Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciśnij palcami tylko jedno skrzydełko i dmuchnij. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę. A gdy od ciągłego wycierania zacznie cię boleć nos, smaruj skrzydełka maścią gojącą z witaminą A.

3. Krople do nosa z umiarem
Krople do nosa szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Przy katarze alergicznym i wirusowym pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne. Przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa – rozluźniające wydzielinę, przy katarze ropnym (bakteryjnym) pomogą krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.
Krople powinno zażywać jedynie w miarę potrzeby. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można wkraplać je częściej, a przez kolejne 2-3 dni rzadziej, najlepiej stosując się do zaleceń producenta. 
Uwaga! Nadużywanie kropli powoduje przewlekły obrzęk śluzówki i jej wysuszenie, a po dłuższym czasie nawet zanik błony śluzowej (tzw. zespół zatkanego nosa). Pewnym wyjściem z sytuacji są „krople do nosa” w tabletkach. Zawarta w nich pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, likwidując obrzęk i ogranicza ilość wydzieliny z nosa. Ten sam składnik zawierają również tabletki stosowane w leczeniu grypy i przeziębienia.

4. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (np. Inhalol, Mentoklar, Amol) udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę tylko na chwilę – niczego nie załatwiają na dłuższą metę. Olejki eteryczne co prawda miejscowo odkażają (ale słabo) nos i sprawiają, że łatwiej się oddycha, ale później mogą wręcz nasilać katar.

5. Nawilżanie nosa wodą morską
Gdy masz katar, warto nawilżać błony śluzowe w nosie izotonicznym roztworem wody morskiej. Stosowanie tego rodzaju preparatów przyniesie ulgę również wtedy, gdy śluzówki są wysuszone przez klimatyzację, centralne ogrzewanie lub przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy. Roztwory soli morskiej działają na błony śluzowe jak miotełka, która oczyszcza je z alergenów, zanieczyszczeń, a jednocześnie pokrywa cieniutką warstewką ochronnej substancji, która nawilża wnętrze nosa, dzięki czemu możemy swobodnie oddychać. Skuteczne są też ciepłe inhalacje z dodatkiem soli morskiej – 2 łyżki soli wsyp do garnka i zalej szklanką wody, podgrzej i nosem wdychaj ciepłą (nie gorącą!) parę. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie.

Źródło: m.poradnikzdrowie.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne