Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaJak przetrwać upały - 6 rad bezpieczeństwa

Jak przetrwać upały – 6 rad bezpieczeństwa

Bez względu na to, czy jesteśmy na urlopie, w biurze, czy w domu, dni, w których utrzymuje się wysoka temperatura, są trudne do przetrwania. Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego należy unikać zbyt długiego spędzania czasu na słońcu. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam poradzić sobie z wysoką temperaturą.

Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru cieplnego. W sytuacji, w której nasze ciało nie nadąża z obniżaniem temperatury ciała, dochodzi do zaburzenia termoregulacji i kumulacji ciepła.

Na przegrzanie organizmu najbardziej narażone są osoby starsze oraz dzieci i niemowlęta – informuje dr Anna Krukowska, internista z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Proces regulacji temperatury w ich organizmach przebiega wolniej niż przeciętnie, dlatego należy ich szczególnie chronić przed przegrzaniem – dodaje.

Dr Anna Krukowska zwraca szczególną uwagę na:

  • Regularne nawadnianie organizmu – bez względu na zalecane ilości spożywania wody, należy przez cały dzień uzupełniać płyny. Każde uczucie pragnienia jest oznaką minimalnego odwodnienia, a w trakcie upałów tracimy dużą ilość wody poprzez pocenie się.
  • Unikanie długiego przebywania na słońcu – ekspozycja ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w trakcie upałów, może w łatwy sposób doprowadzić do udaru słonecznego. Najlepiej spędzać czas w cieniu, okrywać ciało przewiewnymi ubraniami, korzystać z nakrycia głowy, a jeżeli jest taka potrzeba to nawet parasola.
  • Unikanie wysiłku fizycznego – lepiej zrezygnować z intensywnych treningów, biegów i spacerów w pełnym słońcu, a w przypadku osób z problemami z krążeniem i osób starszych – nawet chodzenia po schodach.
  • Ochronę pomieszczeń przed nagrzewaniem. Należy w tym celu zasłonić okna, ponieważ wychłodzenie mieszkania w ciągu dnia będzie niemożliwe, ze względu na słońce i wysoką temperaturę. To samo dotyczy miejsca pracy.
  • Schładzanie ciała. Warto stosować wentylatory, których powiew może ułatwić chłodzenie organizmu. W uzasadnionych przypadkach można rozważyć zimny prysznic, ale temperaturę wody należy zmniejszać stopniowo, aby nie wywołać szoku termicznego.
  • Używanie niektórych leków. Środki moczopędne i odwadniające należy stosować po konsultacji z lekarzem, w upalne dni dużo łatwiej doprowadzić do odwodnienia organizmu.

dostarczył InfoWire.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne