,,Co się stanie, jeśli nasz dom również się spali? Czy ktokolwiek będzie w stanie nas uratować, jeśli nam się to przydarzy? ” Takie i wiele innych pytań otrzymują rodzice od swoich pociech na terenie całej Grecji. Większość z nich pozostaje bez odpowiedzi rodziców, którzy sami szukają odpowiedzi po śmiertelnych lipcowych pożarach w Attyce.
,,Moja rada dla rodziców polega na zminimalizowaniu narażenia ich dzieci na dźwięki i obrazy pochodzące z obszaru katastrofy i ogólnie rzecz biorąc, trzymanie ich z daleka od otrzymywania nadmiernych informacji na ten temat„, powiedziała psycholog Chryssa Karakana Kathimerini, wzywając wszystkich czytelników i rodziców aby zwrócili na to szczególną uwagę.
,,Wszyscy powinniśmy omówić wydarzenia z naszymi dziećmi, aby dać im solidne wyobrażenie o tym, co się wydarzyło, bez narażania ich na tragiczne obrazy zawierające nieodpowiednie dla dzieci treści” – powiedziała.
Eksperci twierdzą, że rodzice powinni także skupić się na pozytywnych aspektach, takich jak odważni ludzie, którzy były w stanie walczyć ze strachem i uratować siebie i innych, ekipy ratownicze, które walczyły przeciwko płomieniom, a także wielu wolontariuszy, którzy pomagali już po katastrofie.
,,Jednocześnie musimy zachować poczucie bezpieczeństwa dzieci”, powiedziała Karakana, dodając, że ludzie powinni starać się nie wyrażać żadnych silnych uczuć rozczarowania w odniesieniu do organów odpowiedzialnych za ochronę ludności, gdy są w pobliżu dzieci.
Bardzo ważne jest, aby dzieci nie rozwinęły fobii w kierunku ognia.
,,Musimy edukować nasze dzieci, aby mogły zrozumieć, co może rozpocząć niebezpieczny ogień, jak wyeliminować lub uniknąć złych nawyków, które mogą rozpalić ogień i jak możemy się zabezpieczyć w razie pożaru” – powiedziała Karakana.
Zdaniem ekspertów, radzenie sobie z tą sytuacją może być dużym wyzwaniem, jeśli dziecko poniosło stratę bliskiej osoby podczas pożarów.
Wstrząsy i urazy dotykają nie tylko dzieci. Stowarzyszenie Greckich Psychologów zachęca wszystkich ludzi dotkniętych niedawną katastrofą do szukania profesjonalnej pomocy, jeśli cierpią na takie objawy jak smutek, nadpobudliwość, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, krótkotrwała utrata pamięci lub myśli samobójcze.
Członkowie inicjatywy w Attyce oferują swoje usługi wszystkim ofiarom, a Greckie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobą (KEELPNO) oferuje swoim pacjentom usługi psychologiczne, doradcze i publiczną opiekę medyczną.
Opr. Aneta Brzuska