Strona głównaAktualnościPolskaJak osiągnąć spokój i radość na Święta

Jak osiągnąć spokój i radość na Święta

Okres przedświąteczny obrósł już legendami – wielu ludzi doświadcza stresu i czuje znaczną presją wywołaną licznymi obowiązkami związanymi z przygotowaniem Bożego Narodzenia pod względem porządkowym, kulinarnym, podarunkowym, etc. Psycholodzy radzą, co robić, by Święta były okazją do gromadzenia miłych wspomnień, a nie wiązały się z bagażem trudnych doświadczeń i zmęczeniem.

Uprość to, co się da
Warto jak najszybciej zdecydować, kto komu ma kupić prezent i nie brać na siebie załatwienia podarunków dla wszystkich. Można też rozważyć dokonanie świątecznych sprawunków przez Internet, by nie biegać po zatłoczonych galeriach.

Stwórz własny rytuał
Zazwyczaj chętnie kontynuujemy świąteczne tradycje rodzinne – śpiewanie kolęd, wspólny obiad, oglądanie szopek w lokalnych kościołach. Jeśli jednak jest określony rytuał powoduje nadmierne zmęczenie, można wykreować własną tradycję. Przecież chodzi o to, by czerpać z nich radość i otuchę, a nie robić coś „na siłę”.

Zrób coś innego
Pewna odmienność od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, bywa pomocna dla poprawy samopoczucia i uniknięcia przedświątecznej gorączki. Jeśli można sobie na to pozwolić, warto od czasu do czasu spędzić Boże Narodzenie na wycieczce – z dala od zgiełku i obowiązków związanych z przygotowaniem obfitych posiłków dla licznie zjeżdżającej z wizytami rodziny. Nie należy tez zapominać o bardzo współczesnych podejściach do Świąt – dziś można zamówić posiłek lub udać się nań do lokalu celującego w gościach nie lubiących spędzania świątecznego okresu w kuchni.

Dokonaj oceny ubiegłorocznych Świąt
I wyciągnij wnioski z tych rozważań. Co się udało? Co sprawiło ci największą przyjemność? Czego się nauczyłeś/aś? Jakich sytuacji warto unikać? Dzięki krótkiemu review można zmodyfikować plan na nadchodzące Święta tak, by nie powtórzy ć wcześniejszych błędów i wyeliminować niedociągnięcia.

Zrezygnuj z profanum na rzecz sacrum
Spróbuj zmienić przez okres świąteczny odciąć się od wszechogarniającego zgiełku – zamiast oglądania telewizji wybierz czytanie książki; porzuć na chwilę Facebook i Twitter. Dzięki temu niejako w zewnętrzny sposób narzucisz sobie kreślony sposób postrzegania Świąt. Traktowanie bożonarodzeniowego okresu ze swoistym pietyzmem wywoła ekscytujące, specjalne odczuwanie tego czasu.

Zażegnaj konflikty przed Gwiazdką
Jeśli masz jakieś zatargi z tymi członkami rodziny , z którymi mimo to chcesz spędzić Święta, oczyść atmosferę przed czasem. Nie ma sensu liczyć na to, że sprawa sama się wyjaśni, bo może okazać się, że podczas najbardziej uroczystego spotkania rodzinnego.

logo senior

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne