Strona głównaPoradnikObywatel - dokumentyJak chronić swoje dane w czasie wakacji?

Jak chronić swoje dane w czasie wakacji?

W ferworze urlopowych podróży nie zapominajmy o danych osobowych. Należycie je chrońmy, udostępniajmy z rozwagą i tylko te, które są niezbędne w określonej sytuacji – radzi GIODO.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) po raz kolejny włączył się do akcji wakacyjnej organizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pod hasłem „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, przygotowując poradnik, jak chronić dane osobowe w czasie wakacji.

Chrońmy dowód osobisty
Generalny Inspektor Edyta Bielak Jomaa podkreśla, że szczególnie dowodem osobistym powinniśmy posługiwać się z rozwagą. Jak wyjaśnia, często zdarza się nie tylko żądanie przez osoby okazania dowodu, ale żądanie pozostawienia dokumentu w zastaw za wypożyczony sprzęt czy usługę.

Edyta Bielak Jomaa podkreśla, że zatrzymywanie dowodu osobistego jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.

Zamiast zatrzymywania dowodu GIODO proponuje zawarcie umowy zawierającej podstawowe dane spisane z dokumentu tożsamości. Zachęca też, by podawać tylko niezbędne dane, takie jak imię nazwisko i adres zamieszkania, które są wystarczające do zawarcia umowy i dochodzenia roszczeń przez drugą stronę transakcji.

Udostepnienie dowodu może oznaczać nieswoją pożyczkę do spłaty
Jak podkreśla Edyta Bielak Jomaa, udostępniając dowód osobisty lub pełne dane z dowodu ryzykujemy, że zostanie to wykorzystane do celów przestępczych. Przykładem może być zawieranie umów szybkich pożyczek i kredytów-chwilówek na konto właściciela dowodu. Do zawarcia umowy szybkiej pożyczki lub wyłudzenia kredytu wystarczą dane z dowodu, w tym PESEL.

W poradniku internetowym GIODO znajdziemy informacje o ochronie danych w internecie, w podróży, ale też podczas rekrutacji do prac wakacyjnych i sezonowych. Są także wskazówki, co zrobić w sytuacji utraty dokumentu tożsamości.

Poradnik wakacyjny można znaleźć na stronie www.giodo.gov.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne