Jak być szczęśliwym

Szczęście i nieszczęście to jakby dwie strony medalu. Jeśli osądzasz daną sytuację jako złą dla Ciebie, to pojawia się nieszczęście. Jeśli ocenisz ją jako dobrą, jesteś szczęśliwy.

Czym jest szczęście?
Ogólnie szczęścia doświadczamy gdy czujemy się dobrze emocjonalnie. Ludzie używają różnych terminów do opisania tego, co jest dla nich dobre. Dla kogoś mogą to być silne emocje, pasja, radość, spełnienie, wolność, poczucie pełni życia, inspiracja i radość. Dla kogoś innego stan szczęścia może być bardziej spokojny, określany przez takie emocje jak zadowolenie, poczucie sprawczości, bycie pełnym nadziei, zadowolenie i poczucie komfortu. Jakkolwiek go nie nazywać, to po prostu bardzo dobre i przyjemne uczucie.

W pogoni za szczęściem
Większość ludzi, zapytanych czego chcą od życia daje tą samą odpowiedź: „Ja po prostu chcę być szczęśliwy”. Istnieje powszechne przekonanie, że szczęście jest czymś do czego trzeba dążyć aby je osiągnąć. Czekamy na ten czas, w którym nareszcie będziemy szczęśliwi, ale on wciąż nie nadchodzi. Chcemy, aby dostać się do tej jasnej strony życia i tam pozostać. Kiedy byliśmy w szkole średniej, myśleliśmy: „Jeśli tylko skończę szkołę, wtedy będę szczęśliwa.” Matura jednak nie przyniosła szczęścia, więc poszliśmy na studia, bo „z dyplomem to życie na pewno będzie lepsze”. Niestety wyższe wykształcenie również nie przyniosło szczęścia. Szukamy więc dalej: „gdy dostanę odpowiednią pracę, znajdę swoją drugą połowę, będę miała dzieci…. może na emeryturze….” .

Cel pozostaje nieuchwytny. „Szczęścia, które trwa” nigdy nie znaleziono, ponieważ nie da się być nieustannie szczęśliwym.

Z drugiej strony szczęście to nasz naturalny stan bycia. Nie trzeba robić nic aby być szczęśliwym….Po usunięciu wszystkich negatywnych emocji, każdy może doświadczyć szczęścia.

Trudno zrozumieć ten paradoks. Spróbujmy tego po prostu doświadczyć. Poniżej przedstawiam kilka praktycznych rad by jak najczęściej bywać po radosnej stronie życia.

s pieniadzeSzczęście ≠ pieniądze
prawdziwego trwałego szczęścia nie można kupić. Badania potwierdzają, że pieniądze są ważne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak jedzenie, czynsz i ubrania. Jednak wiele badań potwierdza to, co być może wielu z Was już zauważyło: związek pomiędzy pieniędzmi a szczęściem rozluźnia się wraz ze wzrostem dochodów.

Szczęścia nie kupisz
Stajemy się coraz bogatsi i możemy sobie pozwolić na coraz więcej. Spece od reklamy i marketingu próbują nas przekonać o tym, iż kolejna nowa zabawka wprawi nas w oszałamiający nastrój szczęścia i zadowolenia. Jeżeli masz dzieci to wiesz, iż nowa zabawka cieszy tylko przez chwilę, potem tylko zaśmieca życie. Aby być szczęśliwym trzeba wiedzieć, czego naprawdę się chce. Prawdziwego szczęścia nie znajdziesz w supermarkecie ani nawet w designerskim butiku.

Zauważ ile już masz
Jak już ustaliliśmy, pieniądze są ważne, ale to nie wszystko. Sporządź listę wszystkiego, co w Twoim życiu jest bardziej cenne niż pieniądze. Pomyśl także o wszystkim co już masz, a za żadne pieniądze tego nie kupisz. Oczywiste przykłady to rodzina, grono przyjaciół, zdrowie, śmiech, twórcze hobby, wyobraźnia i duchowość.

Poznaj swoją misje i żyj zgodnie z nią
Co jest naprawdę dla Ciebie ważne? Badania pokazują, iż osoby z wysoką oceną szczęścia dokonują życiowych wyborów zgodnie ze swoją hierarchią wartości. Wiedzą co jest dla nich ważne, i nie rozmywają się na drobne. Znajdź swoją misję, sporządź plan na życie i rozpocznij od małego kroku.

Bądź pozytywny
W dłuższej perspektywie, okoliczności życia mają mały wpływ na nasze szczęście. Oczywiście wydarzenia życiowe odnoszą krótkoterminowy efekt. Utrata pracy lub rozwód mogą być traumatyczne. Wygrana na loterii lub zakochanie się są cudowne przynajmniej na początku, ale kluczem do bycia szczęśliwym w dłuższej perspektywie nie są okoliczności, ale postawy.

A gdyby tak zdecydować, że dzisiaj będziesz cieszyć się 10 procent więcej niż wczoraj? Jakie trzy konkretne działania możesz podjąć aby tak się stało? Zadzwoń do przyjaciółki, uśmiechaj się więcej i zrób coś, co kochasz.

s usmiechŚmiej się
Większość z nas jest tak pochłoniętych obowiązkami życia, że zapominamy o radości. Podczas gdy się szczerze i głęboko śmiejemy de facto wykonujemy głębokie ćwiczenia oddechowe co ma pozytywny wpływ na ruch przepony, jak również poziom hormonów stresu w organizmie. Nie da się śmiać i martwić o przyszłość ani rozpamiętywać przeszłości. Śmiech pozwala nam byc tu i teraz. .

Podejmij zobowiązanie, że przynajmniej raz w tygodniu zrobisz coś radosnego, zabawnego, coś co sprawia Ci przyjemność. Zobacz komedię, naucz się opowiadać kawały, zapisz się na jogę śmiechu, pobaw się z dziećmi, znajdź czas na pasje i hobby.

Dbaj o relacje
Inwestowanie czasu, energię i uwagi w relacje to jeden z najważniejszych elementów zwiększających Twoje szczęście. Najnowsze badania potwierdzają, że posiadanie bogatych i satysfakcjonujących związków stanowi zasadniczą różnicę między ludźmi, którzy są średnio szczęśliwi od tych, którzy są bardzo szczęśliwi.

Pamiętaj o wdzięczności
Większość trenerów i doradców rozwoju osobistego radzi by prowadzić dziennik wdzięczności. Napisz co najmniej trzy rzeczy dziennie, za które jesteś wdzięczny, lub sprawiły, że się uśmiechnąłeś lub naprawdę Cię zainspirowały.

Zadbaj o sferę ducha
Ludzie, którzy odznaczają się silna wiarą cieszą się większym szczęściem niż przeciętnie. Badania wskazują, iż praktyki, takie jak medytacja, modlitwa, joga czy tai-chi mogą pomóc w poradzeniu sobie ze stresem i odzyskaniu równowagi w życiu.

Kochaj swoje ciało
Jednym z elementów szczęśliwego dnia jest dobre samopoczucie fizyczne. Zrób coś co sprawi przyjemność Twojemu ciału. A lubi ono zdrowe pełne energii jedzenie, ruch i ćwiczenia fizyczne, przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowy sen. Jak wskazują badania nawet kilka minut ruchu co godzinę zmniejsza ryzyko zachorowania na ciężkie choroby serca. Niedawne badania University of Rochester wykazały, iż nawet 5 minutowy spacer po parku, lesie czy w ogrodzie podnosi poziom energii i poprawia zdrowie psychiczne.

W zdrowym ciele szczęśliwy duch☺

Autor: Misia
www.corporate-wellness.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne