Jajka – praktyczne porady

Jajko jest symbolem życia, ale i kawalerskiego posiłku – najmniej wprawny kucharz poradzi sobie z ugotowaniem jajka na miękko czy jajecznicą. Zanim jajko zawedruje na nasz stól warto się zapoznać z jego historią pochodzenia i poznać kilka zasad jego przechowywania i przyrządzania.

Jak długo gotować?
Sztuka gotowania jajek przyda się przez cały rok, nie tylko podzas Paschy. Kilka z podstawowych zasad warto zapamiętać. Oto one: 

  • Jeżeli jajko na miękko jest gotowane przez 1 minutę wtedy płynne jest nie tylko żółtko, ale i białko, które jest bardzo lekko ścięte. Tak krótki czas gotowania nie zabija bakterii z rodzaju Salmonella ani wirusa ptasiej grypy. Istnieje też ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.
  • Jajko na miękko można też gotować od 3 do 5 minut. Wtedy białko jest ścięte, a żółtko w połowie twarde, półpłynne.
  • Gotując je 8-10 minut, otrzymamy jajko na twardo. Długie gotowanie gwarantuje pozbycie się bakterii Salmonella i wirusa ptasiej grypy.

Jajko na twardo mogą jeść wszyscy, nawet osoby będące na diecie, gdyż jest małokaloryczne. Warto jednak pamiętać, że nie należy przekraczać 10-minutowego czasu gotowania, gdyż wtedy jajko jest mniej smaczne i może powstać nieapetyczna zielona warstwa nalotu na żółtku.

jajka2

Jak przechowywać?
Jajka należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce oddzielone od innych produktów, w temperaturze 7-10oC i przed włożeniem do lodówki nie należy ich myć.
Natomiast żółtka wymieszane z odrobiną cukru lub soli można przechowywać w zamrażarce, nawet do 10 miesięcy.

Aby nie narazić się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z zatruciem pokarmowym, należy unikać produktów zawierających surowe jaja, takich jak majonez lub sosy, sernik na zimno (szczególnie jeśli nie mamy zaufania do wytwórców tych potraw/towarów).

Co oznacza kod na jajku?
Numery na jajkach nie mają nic wspólnego z datą ich zniesienia. Rząd cyfr i liter na jajkach to nic innego jak identyfikator producenta. Obecnie wszystkie jaja trafiające do sklepów muszą być oznakowane. Na razie wyjątek mogą stanowić wyłącznie jaja przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej, czyli z chowu przydomowego. Obowiązek znakowania nie dotyczy też jaj dostarczanych do przetwórstwa przemysłowego. W sklepie jednak każde jajo powinno być oznakowane.

jajka1

Objaśnienia kodu numerycznego wybitego na jajku:

  • Cyfra 3 oznacza chów klatkowy. Jaja pochodzą od kur, które całe swoje życie spędzają w klatkach tak małych, że nie mogą nawet rozłożyć skrzydeł. Nie mają dostępu do jakichkolwiek naturalnych warunków. Przez to łatwiej chorują i konieczne jest dodawanie do ich pasz różnych środków farmakologicznych. Produkty takie mają mniej składników mineralnych i witamin. W krajach zachodnich ciężko znaleźć jaja z numerem 3, a zakaz ich sprzedaży będzie już niedługo wprowadzony w całej Unii Europejskiej. Najbardziej – wciąż- popularne jaja w Polsce to te z numerem 3.
  • Cyfra 2 oznacza chów ściółkowy. Kura spędza całe życie w zamkniętym pomieszczeniu, ale może swobodnie poruszać się.
  • Cyfra 1 oznacza chów wolno-wybiegowy. Kura hodowana w warunkach częściowo otwartych – z reguły kury zamykane są dopiero na noc.
  • Cyfra 0 oznacza chów ekologiczny. Kura nośna hodowana w tradycyjny sposób z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu, czyli dziobie sobie gdzie chce i co chce.jajka5

Pamiętaj:
arrowGwarancję jakości jaj masz tylko wtedy, gdy kupisz je w firmowym opakowaniu, na którym podano nazwę producenta i datę ważności.
arrowNależy sprawdzać kod na jajku. Zgodnie z przepisami UE jajka muszą być stemplowane. Najważniejsza jest pierwsza cyfra podana na skorupce oznaczająca sposób chowu kur.
arrowKupując jajka, należy sprawdzić, czy skorupka jest gładka, bez plamek i pęknięć, czy ma jednolitą barwę i matową powierzchnię.
arrowWielkość jajek nie świadczy o jakości, a kolor skorupki jest sprawą genetyczną.
arrowŚwieżość jajka możesz również rozpoznać po matowej skorupce.
arrowJajka najlepiej przechowywać w lodówce w zamykanym pojemniku co opóźnia ich wysychanie i chroni przed wchłanianiem zapachów. jaja5
arrowBezpośrednio przed użyciem jajka należy starannie umyć, a przeznaczone do jedzenia na surowo sparzać (ale nie wcześniej, bo pozbawione naturalnej osłony szybciej się psują).
arrowNie należy myć jajek przed włożeniem ich do lodówki. Jeśli już musisz umyć jajko ponieważ jest zanieczyszczone, zjedz je w ciągu najbliższych kilku dni!
arrowUgotowane jajko włożone do zimnej wody łatwiej obierzesz, nie uszkadzając białka.

Katerina Grzybek

Jajka mają jeszcze jedną właściwość – przy Wielkanocnym śniadaniu łączą ludzi. Są symbolem życia, szczęścia, zdrowia, życzliwości i miłości.

PolonOrama życzy wszystkim czytelnikom  smacznego Jajka i Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Najlżej trawione, najlepiej przyswajane są jajka gotowane na miękko.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne