Strona głównaAktualnościPolskaCo tydzień za granicą ginie pięciu Polaków

Co tydzień za granicą ginie pięciu Polaków

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wzrosła liczba obywateli polskich wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy. Niestety zdarza się, że padają oni ofiarą nieuczciwych pośredników pracy lub oszustów. Osoby oszukane, często pozostawione bez środków do życia należą do grupy szczególnie narażonej na ryzyko zaginięcia.

Polacy zaginieni za granicą, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy, to blisko 20% wszystkich osób poszukiwanych przez ITAKĘ. W 2011 roku do Fundacji zgłoszono aż 274 zaginięcia zagraniczne. Średnio każdego tygodnia ginie pięciu Polaków za granicą; najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, czyli krajów do których Polacy w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają najczęściej.

Najczęściej popełniane przez Polaków błędy to korzystanie z usług niesprawdzonych pośredników, podejmowanie nielegalnej pracy, płacenie za fikcyjne usługi czy też oddawanie dokumentów. W konsekwencji oszukani, a czasem okradzieni pracownicy nie mając środków do życia czy na powrót do kraju, popadają w kolejne długi, łamią prawo, stają się bezdomni.

 

Aby zapobiec zjawiskom zaginięć zagranicznych, będących efektem niepowodzenia w poszukiwaniu pracy, fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych organizuje kampanię społeczną Bezpieczna praca. Jej celem jest uświadamianie potencjalnych zagrożeń i wskazywanie sposobów właściwego przygotowania się do wyjazdu. Akcja potrwa do 14 maja 2012r.

Głównym celem kampanii jest przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi i pracy przymusowej oraz zmniejszenie liczby zaginięć wśród osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Przygotowane przez specjalistów ITAKI bezpłatne szkolenie internetowe, uczy jak ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami, podpowiada, w jaki sposób wybrać agencję pośrednictwa pracy i jak sprawdzić pracodawcę, a także, o czym pamiętać, szykując się do wyjazdu.

Szkolenie internetowe oraz informacje jest dostępne bezpłatnie w prowadzonym przez Itakę portalu www.bezpiecznapraca.eu.

ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce zajmującą się tematyką zaginięć. Prowadzi działania poszukiwawcze, oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne dla rodzin zaginionych oraz realizuje działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszanie liczby zaginięć m.in. „Nie uciekaj” kierowaną do nastolatków, „Stop depresji” dla osób borykających się z tą chorobą. ITAKA działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

con_info  Więcej informacje na: www.zaginieni.pl

16 kwietnia – 14 maja 2012 r.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne