Strona głównaAktualnościPolskaGrecy zbudują ratusz w Zduńskiej Woli

Grecy zbudują ratusz w Zduńskiej Woli

Grecka firma Intrakat podpisała nową umowę z gminą miasta Zduńskiej Woli, w centralnej Polsce, na budowę centrum miasta.
Budowa ratusza jest kluczowym element projektu Rewitalizacji Centrum Zduńskiej Woli, którego integralną częścią jest też remont 6 miejskich kamienic przy placu Wolności.

Wartość projektu oszacowano na 29 mln zł, z czego koszty kwalifikowane stanowią 20 mln zł, a przyznane dofinansowanie to blisko 12 mln. zł.

Obiekt ma pełnić przede wszystkim funkcję kulturalną i społeczną. Zewnątrz wykonany głównie z kamienia i szkła. W środku znajdą się m.in. sala widowiskowa na 400 osób, sala kameralna na 150 osób – spełniająca również funkcję kina, sala wielofunkcyjna oraz kawiarnia literacka. W budynku swoje miejsce będą miały również siedziby Rady Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Biuro Obsługi Mieszkańców, a także Centrum Aktywności Lokalnej, które zaoferuje działania dla osób starszych i niepełnosprawnych, z kolei dla młodszych mieszkańców miasta planuje się utworzenie świetlicy środowiskowej. Ponadto pod ratuszem powstanie parking podziemny na 58 stanowisk. Projekt przewiduje też zagospodarowanie terenu wokół samego obiektu, gdzie mają pojawić się nowe chodniki, ławeczki oraz oświetlenie. Pamiętano również o zieleni, czyli trawnikach, krzewach i drzewach. Te obecnie się tam znajdujące mają być przesadzone, a w ich miejsce pojawią się nowe, choć zapewne będzie już ich mniej.

Przedstawiciele greckiej firmy planują, że pierwsze pracy rozpoczną się już pod koniec tego miesiąca. Pierwszym etapem będzie ogrodzenie Placu Wolności i rozpoczęcie prac związanych z wykopami i zagospodarowaniem terenu. Ruch uliczny będzie odbywał się bez przeszkód. Trwają rozmowy z lokalnymi podwykonawcami. Przedstawiciele greckiej firmy uspokajają, że sytuacja gospodarcza w Grecji nie będzie stanowić zagrożenia dla tej inwestycji.

Zakończenie budowy ratusza planowane jest na wrzesień 2013 r., a odnowy kamienic do sierpnia 2014 r.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne