Grecja wydaje najwyższy procent swojego PKB na emerytury w porównaniu z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, stwierdza Eurostat.
Pomimo, iż emerytury zostały radykalnie obniżone w czasie kryzysu gospodarczego, państwo greckie nadal przekazuje znaczną część swojego PKB emerytom, co stanowi najwyższy odsetek wśród krajów Unii.
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, wydatki na emerytury w 2015 r. wyniosły 17,8% PKB, czyli najwięcej w UE. Nie oznacza to, że greccy emeryci uzyskują wysokie emerytury – ta sytuacja ma związek z dużą liczbą emerytów w porównaniu z aktywną siłą roboczą.
Grecja ma obecnie 2,7 miliona emerytów i ponad 300 000 osób, które na emeryturę przejdą w najbliższym czasie. Jednocześnie zarejestrowana liczba pracujących i płacących składki ubezpieczeniowe w Grecji wynosi 3,6 miliona.
Kolejny czynnik, który przyczynia się do wysokiego odsetka PKB wydanego na emerytury ma związek ze strukturą systemu ubezpieczeń, który jest systemem dystrybucyjnym, a nie redystrybucyjnym.
Średni odsetek PKB UE na emerytury wyniósł 13% w 2014 r., Podczas gdy w Grecji wynosił 17,2%. W 2008 r., przed kryzysem gospodarczym, wydatki na emerytury w Grecji wyniosły 13,1% PKB, a Grecja zajmowała wtedy czwarte miejsce w UE.
Jednak wcześniejsze emerytury i wysokie emerytury uzupełniające w kilku sektorach przyczyniły się do nieproporcjonalnych wydatków na emerytury, które dziś dręczą grecki system ubezpieczeń.
Opr.: Monika Szarek