Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieGdzie na grzyby w Grecji? Najlepsze miejsca na grzybobranie

Gdzie na grzyby w Grecji? Najlepsze miejsca na grzybobranie

W Grecji co roku rosną setki gatunków grzybów leśnych, głównie w lasach jodłowych lub na terenach górskich, na polanach i też w głębi lądu, nad rzekami lub jeziorami.

Greckie grzyby leśne są najwyższej jakości i są bardzo smacznym, zdrowym i pożywnym produktem, ponieważ są pokarmem bogatym w białko, minerały i pierwiastki śladowe. Spośród tysięcy gatunków grzybów w Grecji tylko 150 jest jadalnych. Warto jest je zbierać i dodać do swoich codziennych potraw samemu wymyślając nowe pyszne połączenia smakowe. Na początku można także przeszukać internetowe przepisy i spróbować odtworzyć istniejące już wykwintne dania z grzybami.

Najlepsza pora na grzybobranie to okres jesieni lub wiosny, ponieważ owocniki grzybów wymagają wilgotności i łagodnych temperatur, aby się pojawić i być gotowymi do zebrania.

W całym kraju działają kluby, które organizują wycieczki z przewodnikiem po lasach dla tych, którzy chcą zagłębić się w tajemniczy i fascynujący świat grzybów. Czasami takim zajęciom towarzyszy degustacja grzybów we wspaniałej przyrodzie okolicy. Region Macedonii Zachodniej, a zwłaszcza obszar Greweny, jest miejscem, w którym można znaleźć największą różnorodność grzybów, ponieważ miejscowi są ekspertami w zbieraniu grzybów. Dzięki nim ta okolica przyciąga turystów i grzybiarzy z Grecji, jak i zagranicy.

Grewena – grzybowa stolica Grecji

fot. Shutterstock

Odwiedzając to miasto, można się dowiedzieć wszystkiego o grzybach, procesie ich zbierania i degustacji, ponieważ Grewena jest uważana za „grzybową stolicę” Grecji, pierwsze miasto na ziemi oficjalnie uznane za „miasto grzybów”.

Region Greweny ma długą tradycję w rejestrowaniu, zbieraniu oraz wieloaspektowej promocji i wykorzystywaniu grzybów leśnych, których jest pod dostatkiem w otaczającym środowisku. W całej prefekturze zarejestrowano ponad 2500 gatunków grzybów z 7000 gatunków występujących w Grecji i chociaż setki z nich są jadalne, tylko dziesięć gatunków trafia na stoły i do handlu. Grzyby są częścią lokalnej kultury i przekształciły się w znak rozpoznawczy Greweny, przyciągając tysiące odwiedzających przez cały rok.

George Konstantinidis jest nauczycielem i prezesem Friends of Mushrooms of Greece (Przyjaciele Grzybów Grecji). Od 33 lat jego nazwisko utożsamiane jest z promocją grzybów w Grewenie, ale także w całym kraju. Konstantinidis przyczynił się do identyfikacji setek gatunków, napisania książek, organizacji imprez i nie tylko. Jak twierdzi, grzyby są częścią lokalnej kultury w Grewenie.

Leśne grzyby z Greweny, oprócz tego, że są wyśmienitym pokarmem i składnikiem do przygotowania wysokiej jakości żywności, są również źródłem inspiracji dla miłośników fotografii i sztuki (malarstwa, rzeźby itp.). Spacer po mieście ujawni wiele dzieł artystycznych, które zdobią centralne punkty miasta oraz wiele firm gastronomicznych i przetwórstwa grzybów, co wywiera wrażenie.

Poszukiwanie i zbieranie grzybów w bogatej i dzikiej przyrodzie Greweny to wyjątkowe przeżycie dla całej rodziny, łączące wiedzę, rekreację i aktywność fizyczną.

Region ten jest domem dla rzadkich gatunków europejskich, niektóre z nich są zagrożone wyginięciem. Oto informacje o niektórych z nich:

  • Smardz, ze stożkowym lub jajowatym kapeluszem, jest uważany za jeden z najsmaczniejszych i najdroższych grzybów, ustępując jedynie truflom. Koneserzy grzybów bardzo wysoko cenią smak smardza, który najlepiej pasuje do zup, sosów, wędlin, dań mięsnych i rybnych.
  • Kurka, czyli pomarańczowy lub żółty, falisty, w kształcie trąbki lub odwróconego lejka grzyb, wpływa zaskakująco na kubki smakowe swoim delikatnym owocowym smakiem. Idealnie komponuje się z białymi sosami do dań z drobiu lub jagnięciny.
  • Prawdziwek (borowik szlachetny) jest duży i puszysty o smaku kasztanów i orzechów laskowych. Można się nim delektować jako meze (przystawki), z grilla lub smażony, a także jako dodatek do dań rybnych, omletów czy risotto.
  • Lejkowiec dęty to jadalny grzyb znany również jako „czarna trąbka”, który ma wykwintny kwiatowy i subtelny wędzony smak, co sprawia, że jest idealnym dodatkiem do dziczyzny.
  •  Muchomor cesarski to bardzo rzadki gatunek grzybów o wyśmienitym smaku przypominającym owoce morza. Starożytni pisarze greccy i łacińscy wychwalali wartości odżywcze i kulinarne tego aromatycznego grzyba.

Muzeum Grzybów w Lavdas i festiwal w Grewenie

fot. Clairy Moustafellou

Jeśli znajdzie się dodatkowy czas, warto odwiedzić Muzeum Grzybów we wsi Lavda, 32 km na południowy wschód od Greweny. To niewielka górska wioska na zboczach północnego Pindos, gdzie w tradycyjnym kamiennym budynku znajdują się grzyby, suszone i rzeźbione okazy, które zostały umieszczone w gablotach, czyniąc z nich miniatury natury. Informacje o wszystkich rodzajach grzybów opatrzone są bogatą bibliografią i materiałem audiowizualnym.

fot. visit-grevena.gr

Muzeum jest małe z replikami i świeżymi grzybami, które zmieniają się co tydzień, w zależności od pory roku, a wolontariusze pomagają utrzymać muzeum.

Ponadto w Grewenie latem odbywa się grecki festiwal grzybów – jeden z największych tego typu festiwali w Europie. Zeszłego lata wydarzenie zgromadziło 12 000 odwiedzających z całego świata.

Miejsca w Grecji na zbieranie grzybów

Chociaż Grewena jest uważana za grzybową stolicę Grecji, nie oznacza to, że reszta kraju nie nadaje się do grzybobrania. Poniżej podamy kilka mniej znanych miejsc z jadalnymi gatunkami grzybów w lasach Macedonii, Epiru i Tesalii, które również zadowolą każdego poszukiwacza grzybów.

Valia Calda
Nazwa Valia Calda, co w języku aromańskim oznacza „ciepłą dolinę”, nawiązuje do unikalnego mikroklimatu tego obszaru, ponieważ gdy reszta Greweny zamarza, temperatura w dolinie pozostaje wyższa, umożliwiając dalszy rozwój grzybów.

Wśród gęstej roślinności złożonej z sosny czarnej, dębu i krzewów można dostrzec różne odmiany grzybów; przeważają jednak borowiki i czubajka kania na terenach zakrzewionych oraz pospolita pieczarka łąkowa na równinach górskich. Warto wyróżnić jeden szczególny gatunek: rzadka gąska sosnowa (tricholoma) – rodzaj matsutake – która dzięki obecności sosny czerwonej występuje tylko tutaj i w regionie Florina.

Do Valii Calda można dojechać samochodem z miejscowości Perivoli przez przejścia graniczne Stavros lub Krania. Po zejściu do doliny z polnej drogi, grzyby będą widoczne we wszystkich kierunkach.

Zagori
Ze względu na brak działalności przemysłowej w regionie, Zagori – a bardziej ogólnie cały Epir – może walczyć o tytuł najczystszego obszaru w Grecji. W związku z tym jego ziemia daje grzyby doskonałej jakości.

Ogromna różnorodność grzybów występujących w regionie odzwierciedla wielkość lasu i rozmaitość roślinności. Niektóre z grzybów są bardziej wyjątkowe niż inne, jak na przykład kilka niespotykanych gatunków kurek i słynna soplówka jeżowata (Hericium erinaceus), rzadki grzyb leczniczy, który rośnie w dojrzałych lasach dębowych – które generalnie uległy degradacji w Grecji, ale nie w Zagori.

Szlak, który zaczyna się poza wioską Kipi i prowadzi na wschód w kierunku Fragades, jest łatwy. Wędrując tą ścieżką można spotkać wiele gatunków grzybów – również latem.

Góry Pelion (Pilio)
W tym rejonie imponuje lokalna wiedza na temat grzybów, które są częścią codziennego życia mieszkańców, a nawet małe dzieci potrafią rozróżnić najpopularniejsze gatunki jadalne. Jesienią łączy się zbieranie grzybów i kasztanów, ponieważ wokół drzew w gajach kasztanowców rosną leśne grzyby.

Pierwszym grzybem w sezonie, który się tu pojawia, jest czubajka kania (Macrolepiota procera), a następnie muchomor cesarski i borowiki.

Pilio jest otoczone ścieżkami i, w zależności od warunków pogodowych, już w lasach wokół wiosek można znaleźć grzyby.

Kastoria
Vitsi jest wypełnione borowikami, smardze można też znaleźć po drugiej stronie Kastorii, niedaleko Argos Orestiko.

W większości grzybiarze są jak rybacy: nigdy nie ujawniają swoich najbogatszych terenów łowieckich. Natomiast członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Grzybów Zachodniej Macedonii z siedzibą w Kastorii chętnie dzielą się swoimi sekretami. Założone w 1999 roku stowarzyszenie rozwinęło swoją szeroką ofertę działań, która obejmuje festiwale, seminaria, spotkania i imprezy tematyczne.

Będąc starym zwyczajem w okolicy, grzybobranie jest praktykowane przez wielu mieszkańców. Region posiada również rekord: w październiku 2010 r. ówczesny prezes stowarzyszenia Giorgos Setkos odkrył pierwszą białą truflę w Grecji. W rezultacie Grecja dołączyła do małej listy krajów, o których wiadomo, że są domem dla jednego z najrzadszych i najdroższych rodzajów grzybów.

Metsowo
Metsowo jest popularnym celem miłośników grzybów, ponieważ można tu znaleźć prawie wszystkie jadalne gatunki grzybów i trufli. Gęste lasy bukowe i wysokie wzniesienia przyciągają grzybiarzy nawet latem.

Borowiki, kurki, smardze i rydze – innymi słowy szczególnie smaczne grzyby – rosną obficie zarówno w Mestowie, jak i w szerszym regionie wschodniego Zagori. Większość z nich pojawia się dwa razy w roku – wiosną i jesienią – w zależności od deszczu, temperatury i wysokości. Na szczególną uwagę zasługuje pępowniczka dzwonkowata, która rośnie w lasach sosnowych, a także trufle, które swoją obfitość zawdzięczają obecności dzików, które rozprzestrzeniają grzyby poprzez swoje odchody.

Na ścieżce, która łączy samo Metsowo z jeziorem w źródłach Aoos, można napotkać mnóstwo wspaniałych gatunków.

Zofia Masalska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne