Strona głównaRozrywkaCzas wolnyFundacja B&M Theocharakis

Fundacja B&M Theocharakis

Fundacja B&M Theocharakis została założona jako fundacja non-profit na rzecz pożytku publicznego w 2004 roku, a w grudniu 2007 roku otworzyła swoje drzwi dla publiczności. Jej głównym celem jest promocja muzyki i sztuk pięknych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Stała kolekcja muzeum koncentruje się na sztuce modernistycznej, jednocześnie badając jej rozwój na przestrzeni wieków.

Poprzez różnorodne działania Fundacji promowana jest twórczość greckich artystów w Grecji i zagranicą, a oprócz organizowania kwartalnie cyklicznych wystaw, muzeum współpracuje z szerokim gronem profesjonalistów, projektuje i realizuje różnorodne programy edukacyjne, a także wykłady, koncerty i seminaria, zachęcając publiczność do wchodzenia w szeroki wachlarz interdyscyplinarnych dialogów, wymian i edukacyjnych doświadczeń, rozgrywających się wokół historii muzyki i sztuk wizualnych. Fundacja pragnie jednoczyć rodziny, społeczności i kultury w pełnym przygód, ciągle zmieniającym się i ekscytującym duchu sztuki. Szczególny nacisk kładziony jest na przyciągnięcie młodszych zwiedzających, zapoznanie ich z muzyką i sztukami wizualnymi oraz ich różnymi formami doświadczania, pielęgnowanie ich zmysłów estetycznych i sprawienie, by czuli się swobodnie w środowisku muzealnym.

fot, michelangelofoundation.org

Fundacja Theocharaki Bassilisa i Mariny znajduje się po drugiej stronie greckiego parlamentu, w kulturalnym, politycznym i gospodarczym sercu Aten, u zbiegu alei Vassilissis Sofias i ulicy Merlin. Budynek, w którym mieści się fundacja, został wybudowany przez architekta Vassilisa Tsagrisa pod koniec lat 20. XX. Reprezentuje on eklektyczny styl okresu międzywojennego, łączący cechy różnych stylów europejskich. Studium architektoniczne odrestaurowania elewacji zostało przeprowadzone przez architekta Dimitrisa Ayiostratitisa, natomiast projekt i konfigurację przestrzeni wewnętrznej wykonało biuro architektoniczne P. Jonos i G. Choipel.

Budynek został wyremontowany, a jego wnętrze zreformowane tak, aby mógł pełnić funkcję powierzchni wystawienniczej i sali koncertowej. Budynek ma 6 pięter – na parterze znajduje się recepcja oraz sklep z dziełami sztuki, na pierwszym piętrze odwiedzić można kawiarnię, natomiast drugie, trzecie i czwarte pełnią funkcje wystawiennicze. Na piątym piętrze znajduje się stała kolekcja współczesnego greckiego malarza, Spyrosa Papaloukasa, którego unikalny styl łączy wpływy artystów postimpresjonistycznych, takich jak Van Gogh, Matisse i Cezanne ze sztuką bizantyjską. Abstrakcja, intensywne pociągnięcia pędzla i żywa kolorystyka jego prac czynią z niego prawdziwie nowoczesnego malarza.

fot. thf.gr

Fundacja B&M Theocharakis to miejsce, które zadowoli konesera, lecz zaciekawi także tych, którzy nie znają się na sztuce. Instytucja obsługuje wszelkiego rodzaju imprezy performatywne i sztuk wizualnych. Przez cały rok prowadzone są różne wystawy, prace teatralne, koncerty i inne wydarzenia plastyczne. Położona naprzeciwko Greckiego Parlamentu fundacja jest najlepszym miejscem, w którym można docenić sztukę w jej szczerej formie.

Godziny otwarcia
Poniedziałek – Środa: 10:00-18:00
Czwartek – Piątek: 10:00-20:00
Sobota – Niedziela: 10:00-18:00

Opłata za wstęp
Bilet normalny: 6 euro

Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne