Strona głównaAktualnościPolskaEuropejczycy oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Europejczycy oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport, którego wyniki jasno wskazują iż 90% mieszkańców europejskich miast oddycha zanieczyszczonym ponad normę powietrzem.

Raport „Air quality in Europe – 2012 report” to dokument opracowany w celu poprawy warunków życia mieszkańców Europy. Jakość powietrza atmosferycznego jest wciąż zbyt niska i niebezpieczna dla człowieka.

Zanieczyszczone powietrze – czym oddychają Europejczycy?
Autorzy raportu zbadali stan powietrza na terenie Europy. W badaniu skupiono się na kilku grupach związków, m.in. pyłach i tzw. cząstkach stałych. Niektóre powstają samoistnie, jak np. maleńkie kryształki soli morskiej, pyłki roślinne, naturalny kurz czy pył wulkaniczny. Inne, choćby sadze, trafiają do atmosfery za sprawą ludzi. Wdychane mogą uszkadzać płuca, a także zdarza się iż przenikają do krwi i wpływają na układ krążenia, nerwowy i rozrodczy. Niestety, niektóre substancje zawarte w powietrzu, którym oddychamy sprzyjają powstawaniu nowotworów.

Ponad jedna trzecia mieszkańców europejskich miast jest narażona na silne oddziaływanie niebezpiecznych substancji, przebadanych w ramach raportu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powietrzem, w którym stężenia cząstek stałych przekraczają normy, oddycha nawet od 81 proc. do 95 proc. mieszkańców miast naszego kontynentu.

Kto jest głównym sprawcą zanieczyszczeń?
Głównym emitentem tego rodzaju zanieczyszczeń, obok rejonów północnych Włoch i lokalnych ośrodków na Bałkanach, w Słowacji i Turcji, jest Polska. Stanowczo przekraczamy zarówno dzienny i roczny dopuszczalny limit emisji.

Unia Europejska musi skupić swoje działania na zwalczaniu niebezpieczeństw, jakie niesie zanieczyszczone powietrze. Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocznik proponuje nazwać rok 2013 Rokiem Powietrza. Pojawia się tylko pytanie, czy nakazy i zakazy pomogą zwalczyć problem zanieczyszczenia? Czy może powinniśmy walczyć z mentalnością społeczeństwa, które często jeszcze nie dojrzało do zrozumienia potrzeb ekologicznych nie tylko naszego, ale również przyszłych pokoleń?

logo twoja europa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne