Strona głównaAktualnościPolskaErasmus – odnowiony program wymiany studentów

Erasmus – odnowiony program wymiany studentów

Erasmus na trwałe wbił się w studencką świadomość. Jego popularność na skalę europejską potwierdza fakt, że niedawno padł rekord liczby studentów, która skorzystała mobilnego programu.

Trzy miliony – tyle młodych Europejczyków od roku 1987 miało okazję odwiedzić elitarne uczelnie innych państw.
Nowy program unijny „Erasmus dla wszystkich”, którego budżet na lata 2014-20 wyniesie 19 mld euro sprawi, że od następnego roku Erasmus umożliwi wyjazd aż pięciu milionom studentów całej Europy. To prawie dwa razy więcej niż obecnie.

Współpraca z krajami sąsiadującymi z Unią
Do odświeżenia edukacyjnego projektu doszło na „Dniu informacyjnym”, na Uniwersytecie w Nikozji w zeszłym miesiącu, w którym wzięli udział nie tylko przedstawiciele rządów i uczelni państw członkowskich, ale również krajów południowej części Morza Śródziemnego (Maroko, Algieria, Tunezja, Egipt) oraz Bliskiego Wschodu (Palestyna, Izrael, Palestyna, Jordania). „[…] Inwestycja w młodzież to najlepsza inwestycja – zarówno w Europie, jak i w południowej części basenu Morza Śródziemnego. Chcemy wspierać młodych ludzi, bo to oni mają najistotniejszą rolę do odegrania w przemianach społecznych i politycznych” – stwierdziła komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.

Integracja programów stypendialnych i szkoleniowych
Nowy program ma spotęgować współpracę Erasmusa z innymi programami promującymi współpracę uczelni wyższych. Najpopularniejszym z nich jest funkcjonujący od 1990 roku – Tempus-Phare. Jest to program unijny, który wspiera współpracę uczelni z krajami partnerskimi, niebędącymi członkami UE.

Innymi projektami, partnerskimi w ramach „Erasmus dla wszystkich” są m.in. te wspierające doskonalenie kompetencji zawodowych: Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig oraz Edulink – program współpracy szkolnictwa wyższego UE oraz krajów Afryki. Ponadto po raz pierwszy częścią inicjatywy będą międzynarodowe programy wspierające rozwój w szeroko rozumianym sporcie.

Wsparcie finansowe dla żaków
Dzięki powiększonemu budżetowi ok. 2,2 mln studentów będzie mogło liczyć na stypendia, które umożliwią pokrycie kosztów nauki lub szkolenia za granicą. Obecnie ta liczba nie przekraczała 1,5 mln osób. Stypendium dla polskiego studenta w 2012 roku wynosiło 399 euro.

Innym źródłem finansowania pobytu poza Ojczyzną będzie nowy system gwarancji kredytów, który ustanowi Europejski Bank Inwestycyjny.

logo twoja europa

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne