Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiDni Nauki Polskiej w Grecji - prezentacje i rozmowy z kandydatami na...

Dni Nauki Polskiej w Grecji – prezentacje i rozmowy z kandydatami na studia w Polsce

Dni Nauki Polskiej, zorganizowane przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z NAWA w ramach obchodów 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Grecją, dobiegły końca. Wydarzenie było elementem kampanii Ready, Study, GO! Poland.

W ramach przedsięwzięcia w Atenach i Salonikach zorganizowano szereg spotkań przedstawicieli 12 polskich instytucji szkolnictwa wyższego i naukowego z ich odpowiednikami – greckimi partnerami, oraz studentami i kandydatami na studia.

Prezentacje i rozmowy z kandydatami na studia w Polsce odbyły się na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach oraz na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach.

uczelnie12 uczelnie9 uczelnie1

Uczelnie przygotowały bogatą ofertę edukacyjną, kusiły Greków nowymi kierunkami, specjalnościami i studiami w języku angielskim, nowoczesną infrastrukturą, atrakcyjnymi programami wymiany studenckiej, grantami dla studentów i formami aktywizacji środowiska studenckiego.

uczelnie2 uczelnie3 uczelnie4

Informatory dla kandydatów na studia, broszury i gadżety promujące uczelnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Chęć podjęcia studiów w Polsce wyrazili licealiści z Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, którzy na spotkanie promocyjno-informacyjne przybili licznym gronem wraz z rodzicami.

uczelnie5 uczelnie8 uczelnie7

Zainteresowani byli konkretnymi ofertami uczelni. Wiele z ich pytań dotyczyło możliwości uzyskania stypendium lub innego wsparcia podczas studiów w Polsce. Dla wielu uczestników zadziwiający był fakt, że po ukończeniu studiów w kraju nad Wisłą większość absolwentów od razu znajduje zatrudnienie, co rzadko zdarza się w Grecji.

uczelnie14 uczelnie13 uczelnie10

„Chcę studiować w Polsce. Jest duży wybór kierunków, które mnie interesują. Niektórych nie ma na greckich uczelniach. Naprawdę mam problem, nie wiem, który wybrać” – mówi uczeń ZS Patryk.

„Kusi mnie uczelnia, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania moich dziadków. Kierunek mi odpowiada i będę miała wsparcie rodziny z daleka od domu” – stwierdziła jedna z uczennic ZS.

„Od dawna myślałem o studiowaniu w Polsce, ale zawsze miałem obawy. Dzisiejsze spotkanie przekonało mnie na 95%, że warto próbować. Jeśli zdecyduje się na 100%, to na pewno pójdę na studia do Poznania. Uczelnia bardzo dobra, ciekawy kierunek i – jak twierdzą przedstawiciele – łatwo można zdobyć pracę po ukończeniu studiów. A samo miasto ma wiele propozycji dla młodych osób” – stwierdził Alek, uczeń ZS.

uczelnie15 uczelnie16 uczelnie11

Podczas prezentacji polskiej oferty edukacyjnej w Grecji zaprezentowały się instytucje:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Uniwersytet Warszawski
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Politechnika Lubelska
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna
Politechnika Gdańska

Była to niewątpliwie jedyna okazja, by poznać warunki przyjęcia, studiowania wybranego kierunku bez konieczności podróżowania po Polsce.

Wierzymy, że współpraca między polskimi i greckimi instytucjami szkolnictwa wyższego zostanie zintensyfikowana, i w najbliższych latach wzrastać będzie nie tylko liczba greckich studentów uczących się w Polsce, ale również liczba partnerstw i wspólnych projektów badawczych oraz naukowych.

Zdjęcia, tekst: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne