Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaDieta śródziemnomorska lekiem na depresję?

Dieta śródziemnomorska lekiem na depresję?

Jak wykazują najnowsze badania, dieta śródziemnomorska bogata w warzywa, rośliny strączkowe, a także oliwę z oliwek może pomóc w zapobieganiu depresji.

To kolejny powód aby jeść greckie potrawy w tym ryby, soczewicę, fasolę i spore ilości oliwy z oliwek. Naukowcy z University College London odkryli, że dieta bogata w owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe i ryby, które to są tradycyjnymi składnikami w greckiej kuchni, może zmniejszyć ryzyko depresji.

Naukowcy opublikowali swój raport w Molecular Psychiatry przedstawiając dowody na istnienie wielu związków pomiędzy tym, co ludzie jedzą, a tym, jak się czują.
Główna autorka, dr Camille Lassale z Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego UCL, powiedziała: „Są przekonujące dowody na to, że istnieje związek między jakością diety a stanem zdrowia psychicznego”.

„Zsumowaliśmy wyniki z wielu badań i istnieje wyraźny wzorzec, że stosowanie zdrowszej, bogatej w rośliny, a także przeciwzapalnej diety może pomóc w zapobieganiu depresji”.

Spośród 41 badań zawartych w ich analizie, cztery szczegółowo analizowały związek pomiędzy tradycyjną dietą śródziemnomorską a depresją w czasie u 36 556 dorosłych. Ryzyko wystąpienia depresji u tych osób było mniejsze aż o 33%.

Grecka dieta to nie tylko świetny sposób na jedzenie, picie i życie, ale także realistyczny i zrównoważony sposób na zmniejszenie chorób, stanów zapalnych. Ponadto wspomaga utrzymanie wagi. Nic więc dziwnego, że większość lekarzy i dietetyków na całym świecie ją poleca.

Kiedy wiele osób myśli o greckim jedzeniu, na myśl przychodzą takie potrawy jak musaka, souvlaki i baklawa. Jednak tradycyjna dieta grecka emanuje kolorem zielonym; horta (dzikie warzywa), patzaria (buraki), fasolakia (zielona fasolka szparagowa), bamies (okra), rośliny strączkowe, w tym soczewica, fasolada (fasola), revithia (ciecierzyca), potrawy warzywne, ryby i małe porcje mięsa. Tak długo jak będziecie trzymać się tej diety, wasze samopoczucie powinno być na wyższym poziomie.

opr. Paulina Hędrzak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne