Strona głównaRozrywkaCzas wolnyDarmowe muzea w Atenach

Darmowe muzea w Atenach

Jako miasto przebogate w historię i kulturę, stolica Grecji może poszczycić się imponującą liczbą muzealnych kolekcji. Bez wątpienia są to jedne z najlepszych muzeów na świecie! Oczywiście, większość tych instytucji ma opłatę za wstęp, która zwykle wynosi 6-12 €, są jednak i takie, które oferują darmowe wejściówki. W greckim kalendarzu mamy również stałe daty, pozwalające zwiedzać historyczne instytucje bez opłat. Są to 6 marca – dzień wspomnienia byłej Minister Kultury Meliny Mercouri, 18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zabytków, 18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów, 5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ostatni weekend września – Europejskie Dni Dziedzictwa, a także niedziele od 1 listopada do 31 marca oraz oficjalne święta.

A oto kilka rekomendacji ciekawych muzeów w Atenach, które możemy poznać nieodpłatnie przez cały rok!

Muzeum Zillera-Loverdosa (darmowy wstęp przez cały rok)

Credit: keeptalkinggreece.com

Mieszczące się w imponującej neoklasycystycznej budowli muzeum Ziller-Loverdos zostało otwarte dla publiczności w maju 2021 r. Ta niegdyś prywatna rezydencja urodzonego w Niemczech słynnego architekta Ernsta Zillera, ukazuje obecnie jedną z najważniejszych kolekcji postbizantyjskiej sztuki religijnej, w tym ikony, rękopisy i rzeźby w drewnie.

Godziny otwarcia: codziennie od 08:30 do 15:30; nieczynne w w środy;
Adres: ulica Mavromichali 6; 106-79 Ateny.

Muzeum Kolejnictwa w Pireusie (darmowy wstęp przez cały rok)

Credit: davestravelpages.com

Czy wiecie, że najstarsza linia ateńskiej komunikacji – tak zwana linia numer 1 – zaczęła kursować w 1869 roku? To jeden z wielu interesujących faktów, które poznamy podczas wizyty w tym muzeum. W środku zobaczymy powozy, mundury noszone przez pracowników kolei, zdjęcia, narzędzia, bilety oraz wszelkiego rodzaju eksponaty związane z koleją Ateny – Pireus. Tutejsza kolekcja na pewno okaże się ciekawą nie tylko dla osób stale korzystających z transportu miejskiego.

Godziny otwarcia: codziennie od 09:00 do 14:00;
Adres: Akti Kallimasioti 275; 185-45 Pireus;

Muzeum Benaki (darmowy wstęp w czwartki w godzinach 18-24)

Credit: athensculturenet.com

Założone w 1930 roku przez Antoniosa Benakisa Muzeum Benaki posiada imponującą kolekcję artefaktów od czasów prehistorycznych po współczesne, obszerną kolekcję sztuki azjatyckiej, rzadkie ikony bizantyjskie oraz tradycyjne stroje, reprezentujące bogaty grecki folklor. Instytucja ta obejmuje kilka muzeów satelitarnych w Atenach i poza nimi, z których każde koncentruje się na wybranej tematyce, podczas gdy główne muzeum jest obecnie najlepszą ekspozycją, umożliwiającą poznanie bogatej historii Grecji.

Godziny otwarcia: środy i piątki: 09:00 – 17:00;
czwartki i soboty: 09:00 – 00:00; niedziele: 09:00 – 15:00;
nieczynne w poniedziałki i wtorki;
Adres: ul. Koumbari 1; 106-71 Ateny.

Narodowe Muzeum Historyczne (darmowy wstęp przez cały rok w niedziele)

Credit: greece-is.com

Mieszczące się w budynku dawnego Parlamentu Narodowe Muzeum Historyczne jest jedną z najczęściej odwiedzanych wystaw w Atenach. Tutejsza przebogata kolekcja przybliża nam historię współczesnej Hellady, prezentując eksponaty obejmujące okres panowania osmańskiego i łacińskiego, grecką wojnę o niepodległość, powstanie niepodległego państwa oraz rozwój polityczny, społeczny i duchowy Grecji.

Godziny otwarcia: codziennie od 08:30 do 14:30; nieczynne w poniedziałki;
Adres: ul. Stadiou 13; 105-61 Ateny.

Muzeum Akropolu

Credit: greece-is.com

Bez wątpienia, słynne Muzeum Akropolu, położone w historycznej części ulicy Makriyianni, jest obowiązkową wizytą każdego z nas. Tutejsza kolekcja – licząca sobie ponad 3000 artefaktów – opowiada historię dziejów skały Akropolis, począwszy od czasów prehistorycznych aż do końca starożytności. Obecnie – w związku z rocznicą wybuchu powstania w 1821 roku – Muzeum uczestniczyło w inicjatywie „Grecja 2021”.

Wejście do muzeum za darmo: 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja lub w ostatni weekend września i w każdą pierwszą niedzielę od listopada do 31 marca.

Godziny otwarcia: poniedziałki: 09:00-17:00; wtorki, środy, czwartki, soboty,
niedziele: 09:00 – 20:00; piątki: 09:00 – 22:00;
Adres: ul. Dionisiou Areopagitou 15; 117-42 Ateny.

Muzeum Greckich Instrumentów Ludowych (darmowy wstęp przez cały rok)

Credit: lart-greece.com

To niewielkie muzeum znajdujące się w malowniczej dzielnicy Plaka, prezentuje setki lat historii greckiej muzyki. Odwiedzenie tej ekspozycji to również możliwość posłuchania brzmienia poszczególnych dźwięków, ponieważ przy eksponatach zostały umieszczone słuchawki. Wizyta w tym miejscu jest niczym przepustka do ukochanego przez Greków świata ich melodii.

Godziny otwarcia: wtorki – niedziele: 10:00-14:00; środy: 12:00-18:00;
nieczynne w poniedziałki;
Adres: ul. Diogenous 1; 105-56 Ateny.

Obywatele krajów UE do 25 roku życia otrzymują bezpłatny bilet wstępu na wszystkie stanowiska archeologiczne i muzea po okazaniu dowodu tożsamości lub paszportu w celu potwierdzenia wieku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne